Ana Sayfa Mobil Ubuntu İşletimli Telefon: BQ Aquaris E4.5

Ubuntu İşletimli Telefon: BQ Aquaris E4.5

Modele adını 4.5 inçlik ekranı veriyor. 2 yıl önce duyurulan Ubuntu mobil işletim sistemi projesini İspanyol şirket BQ hayata geçirdi. BQ hakkında çok fazla şey bilinmiyor ancak bu üretici tablet ve e-kitap okuyucu cihazlarının üretimiyle ilgileniyor.

Şirket mevcut Android cihazlarından bir tanesini Ubuntu ile çalışacak hâle getirdi.
Teknik özellikler bakımından çok da iyi olmayan telefonun fiyat olarak uygun olacağı düşünülüyor.
4.5 inç ekranı sadece 540 x 960 piksel çözünürlük desteği sunuyor.
1.3 GHz dört çekirdekli MediaTek yonga, 8 GB dahili hafıza, microSD kart yuvası, iki adet microSIM kart yuvası gibi teknik özelliklere sahip E4.5’in LTE desteği bulunmuyor.

Önde yer alan 5 megapiksel kamera bu teknik özellikler içinde elle tutulabilir bir özellik olarak nitelendirilebilir. Arka kameranın da 8 megapiksel olduğu biliniyor.
Alanlar kapsamında geleneksel uygulama tabanlı etkileşim modeli yerine içerik ve servislerin kategorilendirilmiş ana ekranlar üzerinden dağıtıldığı, kullanıcılara zengin ve dağınık olmayan yeni bir kullanıcı arayüzü örneği sunuluyor. Youtube ve Vimeo gibi servislerin içerikleriyle cihaz tarafından kaydedilen videolara aynı ekran üzerinden erişiliyor. Aslında bu tarz bir içerik toplama yöntemi daha önce denenmiş, ancak hiç başarılı olunmamıştı.

ilk-ubuntu-isletim-sistemli-akilli-telefon-bq-aquaris-e4-5-705x290

Yani kullanıcılara yepyeni bir deneyim sunuluyor. Android ve ios karmaşasında ubuntunun ne kadar başarılı olacağı meçhul. Fiyatı ise 169.90 Euro olacak. İlk satışı Avrupa da başlayacak olan telefonun Türkiye de satışa sunulup sunulmayacağı tam olarak bilinmiyor.

2 YORUMLAR

 1. Bôyle bir telefona 170€ fazla gibi. Yani Türkiye’de olanlar için. Tabi, Ubuntu’yu mobilde görebilmek çok güzel lakin daha Windows Phone’a uygulama zor çıkartıyorlar, Ubuntu’ya uygulama için daha çok yaygınlaşması gerek ki bu dönemde olacağını sanmıyorum. Yapan şirket çok tanınmıyor, ne kadar satacağı belli değil. Yol parlak değil ubuntu için.

 2. Uzun yıllardır linux türevleri kullanan birisiyim.Ubuntu zaten kolay arayüzü,kullanıcı dostuğu ve sürekli güncellenen içeriğiyle en büyük linux dağıtımcılarından birisi.Notebook’umda,Windows işletim sisteminden çok daha iyi bir pil kullanımı sergiliyordu.

  Telefona fiyat bazında bakarsak,170 euro gibi bir fiyat yurtdışı satımı için uygun olsa da;Türkiye içinde vergiler+firma kârı ile bu fiyat tahminimce 700-800 TL arasında olacaktır.Hoş,gerçi Türkiye’ye giriş yapacağını sanmadığım bir telefon.

  Teknik Özelliklerine bakınca pek de güçlü değil,işletim sistemi tahminimce stabil olacaktır ve android,windows phone,iOS gibi işletim sistemlerinden daha az şarj yiyecektir.

  Kamerasının da henüz lensi ile ilgili bir bilgi yok…8MP ama ne kadar 8MP? Günümüzde çoğu 13MP diye satılan telefonlar;kimi telefonların 5MP’inden daha pastel,kalitesiz resimler çekebiliyorlar.

  Şu an pek çok şey muamma,ancak;telefonun teknik özelliklerinin giriş segmenti denebilecek seviyede olduğu ortada.E tabii,oyunlar da işletim sistemine özel olacağı için;belki de kullanılacak farklı bir yazılımsal doyurumla bu sorun aşılabilir.

  Ubuntu’nun daha sonra çıkacak modellerini dört gözle bekliyorum.Keza,Ubuntu’nun boş iş yapacağını sanmıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz