Ana Sayfa Oyun Minecraft Yasaklanacak Mı ?

Minecraft Yasaklanacak Mı ?

Dünya üzerinde milyarlarca seveni olan ünlü oyun Minecraft ülkemizde yasaklanabilir. Evet yanlış duymadınız, ülkemizde de azımsanamayacak kadar çok kullanıcısı olan oyunun yasaklanması an meselesi.

Minecraft 2 ve 3 boyutlu şekilde oynanabilen, mimari tasarımlar yapabildiğiniz ve hayatta kalma mücadelesi verdiğiniz macera ve tasarım oyunudur. İlginçtir ki son dönem oyunlara baktığımızda üstün grafik ve büyük bütçeler görmekteyiz. Minecraft ise atari oyunlarındaki gibi piksel piksel bir görünüm sunmaktadır. Sonu olmayan bir dünya olarak nitelendirilen Minecraft tekli ve çoklu oyuncu seçeneği ile oynanabilmektedir.

Bu denli sevilen ve zararsız oyunun yasaklanabilme sebebi ise çocukların gelişimini kötü yönde etkilemesi görüşüdür. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam‘a bir gazeteci tarafından yöneltilen soru ile başlayan bu yasaklama konusu haberin çıktığı ilk andan itibaren ülkemizde varlık gösteren oyun dergileri, siteleri ve editörleri tarafından bir hayli tepki çekmekte.

” Minecraft diye bir oyun var, bu oyunda eşini öldüren oyuncuya puan veriliyor. Bu tür şiddet içeren oyunlarla ilgili bir yaptırımınız olacak mı ” sorusuna karşılık ” eğer böyle bir durum varsa yapılacak araştırmalar sonucunda hukuki yaptırım uygulanabilir “ cevabı ile başlayan tartışmalar Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü‘nün oyunu inceleye alması ile şu an askıya alındı. Yapılacak araştırmalar neticesinde oyunun yasaklanıp yasaklanmayacağına karar verilecek olsa da diğer oyunlara nazaran yapısı itibari ile zeka ve tasarım yeteneğini geliştiren sayılı oyunlar içerisinde bulunan Minecraft’ın böyle bir konuda adının geçmesi bile üzücü.

minecraft__140227211000

Umuyoruz ki GTA V gibi tam anlamıyla şiddet ve gelişimi kötü etkileyen oyunların yanında böyle yaratıcılığı güçlendiren oyunların yasaklanması söz konusu bile olmaz. Ayrıca Minecraft konusunda daha detaylı bir inceleme ve rehberi yakın zamanda huzurlarınıza sunacağımızın haberini de vermek isteriz.

 

9 YORUMLAR

  1. Bazı ülkelerde eğitim amaçlı kullanılan Minecraft, bizim ülkemizde yasaklanmaya çalışılıyor. Minecraft’tan önce tonla saçma dizi, program var ve hedef Minecraft. Neden? Eşlerini öldürüyorlar. Oooo çok kafa yıkıyor. Bu kafayla devam.

  2. İşte Türkiye! Gerçek Türkiye cidden bu olsa gerek, yavaş yavaş ülkenin içine etmeye başladılar. Ancak millet kendi kaşındı, kendi kuyusunu kazdı. Bunların daha başlangıç olduğunu düşünüyorum, mutlaka devamı gelecek ve ülke yaşanamaz bir hale bürünecek, bekleyin ve görün…

  3. yasaklanması gereken o kadar şey varken bu oyuna göz dikmişler. ben hiç oynamadım ama gereksiz bir yasak. ülkede başka yapacak bir şey kalmadı oyunla uğraşıyorlar. tamam belki oyun çocukların gelişimi için önemli ama bu oyundan önce yapılması gereken bir çok şey var.

  4. Dünyada şimdiye dek o kadar yapılan oyun içerisinde grafik olarak pixel görünüm, boyut olarakta 150 Megabyte gibi bir boyuta sahip olduğu halde yukarıda da belirttiğiniz gibi milyarlarca insanın oynadığı bu oyunu yasaklayacaklar yani ? Hadi bunlar yasaklanmaması için bir neden değil ama oyunda craft sistemi ile çoğu şeyi öğrenebiliyoruz. Nasıl yapacağımızı arama motorlarında araştırıyoruz ve bir çok şeyi öğreniyoruz. Gerçekte nasılsa oyunda da craft sistemi aynı çalışıyor. Koyunların yününden faydalanabileceğimizi, kömür, demir, altın ve daha nadir bulunan madenleri yerin altından bulabileceğimizi gibi bir çok hayata dair bilgi oyunun içinde yer alıyor. Oyunun amacı sadece öldürmek değil, bunlarıda göze almalılar diye düşünüyorum.

  5. Bir üniversitede öğrenciyim ve ciddi anlamda Minecraft oynuyorum. Yaklaşık 100den fazla modu birbiri ile organize bir biçimde kullanıp, oyunda birbirinden güzel yapılar yapabiliyor ve o yapıların içini makineler, hayvanlar ve bir çok şeyle doldurabiliyorum. Oyunu yaklaşık 3 yıldır oynuyorum ve şu ana kadar gördüğüm tek şiddet içerikli şey bir zombinin size saldırması veya bir Creeper’ın yanınıza gelip patlaması.. Oyuncuları düşündürerek onlara istediği dünyayı yaratmasına olanak sağlayan bu oyunun yasaklanması gibi bir şey, ülkemizi eleştirdiğimiz bir İran’dan bir Çin’den farklı yapmaz. Umarım Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ne yaptığının farkına varır.

  6. Zaten GTA hiç korkunç deyil Minecraftta sandığınız kan kızıl taşdır GTA da bir adam öldürürsen çıkan cıvık su gibi olan şeyede kan denir.

  7. Avrupa ülkelerinde minecraft okulda okutulmayı düşünürken, hükümeti böyle bir karar verme düşücesi komiktir. İsveç’te okullarda zorunlu ders olarak müfredata konulmuş bile. Şiddet görüntülerinin önüne geçmek istiyorlarsa televizyon dizilerin başlasınlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz