Ana Sayfa Genel BAKIM TAKİP PROGRAMI

BAKIM TAKİP PROGRAMI

Bakım programları genellikle makinaların bakımlarını takip etmeyle ilgili bir programdır. Büyük işyerlerinde üretimde kullanılan iş makinalarına düzenli bir bakım periyodu oluşturmak gerekmektedir. Bu bakım programlarını düzenli ve planlı şekilde takip programlarıyla tasarlamak gerekmektedir. İşte bu periyodu daha kolay takip etmek için geliştirilen programa bakım takip programı diyoruz. Büyük işyerlerinde bu takip sistemini kullanmak artık neredeyse zorunludur. İşyerlerindeki makine ve üretim tesislerinin sürekliliğini korumak için ve düzgün bir şekilde çalışır olmasını amaçlayan faaliyetlerin düzenli meydana gelmesini takip eden sistemlerdir.

 

Bakım programının zamanında yerine getirilmesi en önemli unsurdur. İşyerlerinde bakım programını, kullanılan teknolojiyi, çevre şartları, makinaların durumları gibi etkenler göz önüne alınarak planlanması ve uygulanması şarttır. Belirli zamanlarda bu bakımların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu zamanlar belli ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenir ve gerçekleştirilir. Yoksa çok ciddi sorunlar oluşabilir. Burada iş sadece zamanın belirlenmesiyle de bitmemektedir. Bakım sırasında gerekli araç ve gereçlerin temin edilmesi, makinaların parçalarının stokta bulunması da diğer önemli bir unsurdur. Bakım takip programı bu etkenleri de göz önünde bulundurarak bir periyod oluşturmalı ve bu periyodu düzenli şekilde denetlemelidir. Bakımı yapılan işyerlerinin bu bakımları mutlaka kayıt etmesi gerekmektedir.

Kayıt altına alınmayana bakım faaliyetleri büyük karışıklıklara yol açabilir. Kayıt alına alınan bakım faaliyetleri hem periyodik bir bakım düzeni oluşturmamızı hem de geçmişte hangi bakımların yapıldığını rahatlıkla gösterir. Büyük üretim tesislerinde veya fabrika gibi büyük kuruluşlarda bakımların yapılmasına onay verildikten sonra bakımlar yapıldıktan sonra da bir onaydan geçmesi gerekmektedir. Bakım işlerini bu konuda uzman olan kişiler gerçekleştirmelidir. Bakım takip programı kapsamında yapılan işlemlerin uzman kişiler tarafından yapılması bu bakımların düzenli olarak denetlenmesi gerekmektedir. Bakım takip programı sayesinde yapılmak istenen işlemler, bakımlar düzenli bir şekilde ilerleme gösterir ve istenilen iş gücü elde edilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz