Ana Sayfa İnternet Referans Monitör

Referans Monitör

Referans monitör, genel de stüdyo ortamlarında tercih edilen bir hoparlör türü olarak karşımıza çıksada ürettikleri sesin kalitesi yüksek olması sebebiyle farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Müzikle uğraşan birçok insanın oldukça rağbet gösterdiği referans monitörleri, stüdyolarda yapılan ses kayıtlarında önemli bir yere sahiptir.

 

Referans monitörlerin en önemli özelliğine bakıldığında adı itibariyle anlaşılacağı üzere de üretilen müziklere “referans” olmayı amaç edinmektir. Yani müziklere hiç bir müdahale olmadan , olduğu gibi bütün hataları ile ortaya koyulmasıdır.

 

Bu avantajıyla ürettilen müziklerde meydana gelen eksik tüm kısımları görerek en doğru şekilde düzenleme sağlanabilir.

 

Ses kayıt etme işlemlerinde ve ses düzenleme işlemlerinde ya da diğerişlemler de, müziklerin olduğu gibi sunulması şeffaf bir ses sisteminin kurulması, sesleri kusursuzlaştırılmasına yardımcı olarak ve de kulaklık, televizyon gibi müzik dinlenebilecek tüm sistemlerin daha mükkemel bir biçimde aktarılması sağlanacaktır.

 

Aktif ve Pasif Referans Monitör Arasındaki Farklar Nelerdir?

Aktif ve Pasif referans monitörleri arasında birçok fark bulunmaktadır. Aktif referans monitörleri,herhangi bir elektrik şebekesine bağlı olarak içerisinde bulunan güç kaynakları ile çalışmaktadır. Pasif referans monitörlerine bakıldığında isede elektrik şebekesi kullanılmasına ihtiyaç duyulmamaktadır.

 

Aktif monitörlerin kullanım şekli ve kurulumlarında oldukça kolaydır. Bunun yanında taşıması da oldukça kolay olan aktif referans monitörler, kendi kategorisinde oldukça yüksek performanslar ortaya koymaktadır.

 

Pasif hoparlörlere göz atıldığında ise daha uygun fiyatlara sahip olması sebebiyle tercih edilmektedir.

 

Burada profesyonel kullanım için aktif hoparlör monitörü daha uygun olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Aktif Referans Monitörlere Dikkat

Aktif referans monitörlerine göz atıldığında ;hemen hemen hepsi sesleri hiç değiştirmeden veriyor olsa da, bu monitörlerde seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar mevcuttur. Tercih edilen müziklerin tarzı ve kullanılacak olan sektör gibi pek çok faktör aktif referans monitörü seçerken dikkate almanız gereken noktalar arasında bulunmaktadır.

 

Ayrıca dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de hoparlörün boyutudur. Elbette ki Aktif Hoparlör monitörlerinin boyutları büyüdükçe ses kaliteleri de de bir artış gözlemlenecektir. Fakat bu durum da yer sıkıntısı söz konusu ise veya varsa ya da daha rahat taşınabilecek farklı bir ürün aranıyorsa daha küçük boylara da aktif hoparlöre göz atılması gerekir.

 

Her ne kadar büyük boyutlarda ki hoparlörler daha yüksek performanslar alınabilecek olsa da, aktif hoparlör monitörlerinin küçük boyutlarında da iyi bir performans alınması mümkündür.

 

Elit Müzik Web Sitemizde; Dinamik Mikrofonlar, Yaka Mikrofonu, Mikrofon Standı, Stüdyo Kulaklıklar, Aktif Hoparlör, Müzik Aletleri,Gitar Standı, Telsiz Mikrofon, Ses Kartı, USB Ses Kartları ve referans monitörlere göz atın.

 

https://www.elitmuzik.com.tr/kategori/referans-monitorleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz