Ana Sayfa İnternet Bilgisayar ve Yazılım Teknolojisi

Bilgisayar ve Yazılım Teknolojisi

Donanım ve yazılım birbirine bağlı olan iki olgudur. Yazılım donanımın çalışması için ve donanımı yönetme iznine sahip olabilmek için gerekli kodlar bütünüdür.  Yazılım günümüzde bilgisayara ait bir kavrammış gibi görünse de gördüğümüz tüm dijtal cihazlarda bir yazılım mevcuttur.

Bilgisayar Yazılımı Türleri;

yazılımlar

Bilgisayara ait  yazılım türlerini,  Uygulama yazılımları (Aplication Software), sistem yazılımları ( system software) ve Çevirici yazılımlar olarak 3 ana başlık altında toparlayabiliriz.

  • System software; Bilgisayarın çalışması için gerekli kodlardır, örneğin kullandığımız bilgisayarlardaki win7, win8 gibi yazılımlar sistem yazılımları olarak adlandırılır.
  • Application Software; Bu yazılımlar kullanıcıların cihaza iş yaptırmak için kullandıkları yazılıma verilen addır. Örneğin bilgisayarda kullandığımız herhangi bir program  uygulama yazılımlarına örnektir.
  • Son olarak çevirici yazılımlar vardır. Bu yazılımlarda  ise  herhangi bir dilde  yazılan yazılımları  makinenin okuması için gerekli dile çeviren yazılımlardır.

Bunların yanında  casus, zararlı, özgür, hizmet yazılımları adı altında da toplanabilirler.   Örneğin; bir çoğumuzun  adını duyduğu trojan, keyloger gibi programlar  casus yazılımlardır.

BİLGİSAYAR TAMİRİ

Bilgisayar arızaları,  teknik (yazılımsal) ve donanımsal olarak sınıflandırılır.  Yazılımsal sorunların yarattığı problem  kullanıcı kaynaklı olduğu için  en fazla işletim sisteminin çökmesine neden olur. Donanımsal sorunlarda ise; bilgisayarın uzun süre çalışması, aşırı sıcaklık, soket problemleri gibi durumlardan kaynaklanır.

Bilinmesi gereken en önemli yazılımsal ve donanımsal hatalar;

1-Windows beklenmeyen bir kapatmadan kurtarıldı;

windows’un neredeyse kusursuz işletim sistemi olan win7’de karşımıza çıkabilen bu problemin kaynağı  donanım temelli olabileceği gibi, genellikle yazılımsal kaynaklıdır. Sorun ayrıntılarını gizle butonuna tıklayarak bu problemin kodunu alıp sorunun neden kaynaklandığını kolaylıkla bulabilirsiniz.

2- Bilgisayarınızın zarar görmesini engellemek için Windows kapatıldı uyarısı;

windows hata kodu

Bu uyarı genel olarak  mavi veya  siyah ekranın gelip windowsun kapanması ile  meydana gelir. Genellikle işletim sistemini aşırı zorlayacak  bir çok yazılımın kullanılmasından kaynaklanır. Bu hatanın düzeltilmesi için windowsun başlangıç onar  seçeneğini kullanarak bilgisayarınızı onarabilirsiniz. Yazılım firmaları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. https://netuce.com

3- Yazılım sahtekarlığına maruz kalmış olabilirsiniz.

Bu problem, windowsunuzun orijinal sürüm olmamasından kaynaklanır. Yazılımsal bir problem olan yazılım sahtekarlığına maruz kalmış olabilirsiniz uyarısı,  Remove wat gibi çeşitli programlar aracılığı ile düzeltilebilmektedir.

Crm yazılımı hakkında detaylı bilgi almak işçin tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz