Ana Sayfa Otomobil Sisli Havalarda Nasıl Güvenli Gidilir?

Sisli Havalarda Nasıl Güvenli Gidilir?

Kışın gelmesiyle birlikte sisli havalarla daha çok karşılaşmaya başladık. Peki, Sis nedir? Sis hava içinde bulunan su buharının yoğuşarak ya da donarak veya kristaller ya da su damlacıkları haline gelmesidir. Sisli havalarda yolculuk beraberinde büyük riskler getirir. Zira önünüzde ne olacağını göremezsiniz ya da karşıdan ne geleceğini. Uzun süren konsantrasyon sürücüleri yorar ve kazalar kaçınılmaz olur.

Tekno Dünya Tekno Platowww.teknoplato.com

Siste görüş mesafesi azaldıkça hız da buna bağlı olarak düşürülmelidir. Görüş mesafesi 60 metreyse, hız 50km/s,görüş mesafesi 30 metreyse hız 40km/s düşürülmelidir. Sisli havalarda büyük araçları sollamak çok tehlikelidir. Siste su damlacıkları yere ve cama nüfuz edebilir. Cam silecekler ile temizlenmelidir. Eğer direksiyon hafiflemiş ve tepki azalmışsa yer çok kaygandır.

Yumuşak şekilde hız düşürülmeli ve takip mesafesi 2sn 3 sn olarak artırılmalıdır. Bazı sürücüler öndeki büyük aracı takip eder. Büyük aracın sürücüsü de sizden farklı olarak görmediği için onun almış olduğu riski sizde alıyorsunuz demektir. Önde ani yapılacak fren yüzünden zincirleme kaza olabilir. En iyisi görebileceğiniz mesafede kendi başınıza gitmenizdir.

Yolun sağına bakarak ve sağına yakın gitmek en doğru olanıdır. Eğer görüş mesafesi birkaç metreye kadar düşmüşse en doğrusu bir yerde sisin geçmesini beklemek olacaktır. Havalandırma ön cama doğru verilerek buğu oluşması önlenmeli ve yoğun siste etraftaki sesleri duymak için cam 2 parmak boşluk kalacak şekilde açılmalıdır. Sis farları ve kısa farlar görülmemizi sağlar.

1 Yorum

  1. Cam açık bırakacağım artık ancak hava soğuk olunca insan üşüyor 🙂 Ayrıca çok sisli havada dörtlüleri yakmak gerek, daha çok dikkat çeker, milletimizin açık havada hava atmak için kullandığı sis farları da bu hava için işte. Kazasız belasız yollar herkese.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz