Ana Sayfa Teknoloji Cep Telefonunu Acil Durum Kitine Çevirmenin 5 Yolu

Cep Telefonunu Acil Durum Kitine Çevirmenin 5 Yolu

Cep telefonlarınızı acil durum kitine çevirmenin 5 yolu

Yangın, deprem ya da benzeri bir doğal afet ile karşı karşıya kalındığında, herhangi bir acil durum kitine sahip olmak çoğu zaman hayat kurtarır.
Geleneksel yardım çantaları herhangi bir teknolojik alet içermez, fakat gelişen özellikler ile akıllı telefonlar puzzle’ın bir parçası olmuştur.
İşte mutlaka akıllı telefonunuzda olması gereken 5 acil durum uygulaması

Flash ışık uygulaması

Flash ışık uygulaması

Herhangi bir acil durumda ihtiyaç duyabileceğiniz ilk şey ışık olabilir, eğer telefonunuz cebinizdeyse rahatlıkla bu uygulamalardan birisi sayesinde karanlığı aydınlatabilirsiniz.
Her ne kadar indirebilecek olduğunuz yüzlerce flash ışık uygulaması olsa da, bazı gelişmiş sürümlerini kullanmanız her zaman yararınıza olabilir.
Örneğin iPhone için olan bu flash uygulaması ve Android için olan bu flash uygulaması ile normal bir aydınlatma uygulamasına göre çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.
Çünkü ikisi de sadece cep telefonunuzun flash özelliğini kullandırmakla kalmıyor, bunlar sayesinde ekranınızı daha da dikkat çekmek için farklı ve güçlü renklerde birer aydınlatıcı yapabilir ya da flash’ınızı mors alfabesine göre yakabilir ve acil durum ekibine özel mesajlar iletebilirsiniz.

Herhangi bir ilk yardım uygulaması kullanın

ilk-yardim

Bu uygulamalar sayesinde yoğun baskı ve stres altındayken ve de herhangi bir acil durum tecrübeniz yokken nasıl ilk yardım uygulaması yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. İşletim sisteminiz ne olursa olsun, yangın ya da trafik kazası gibi anlarda yapmanız gerekenleri tek tek bu uygulamalardan videolu ve yazılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Önemli dokümanlarınızı telefonunuzda da tutun

dropbox Önemli dokümanlarınızı telefonunuzda da tutun

Her acil durum çantası kimlik ve benzeri özel dosyaların birer fiziksel kopyasını içermelidir. Fakat bu bilgileri Drop Box ya da Google Drive gibi sanal bulut barındırma sistemlerinde de tutabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir doğal afet sonrasında ulaşmanız gereken bilgilere bir bilgisayar, tablet ya da telefon yardımıyla erişebilirsiniz.

Aile ve arkadaşlarınızı GPS yardımıyla bulun

life360 Aile ve arkadaşlarınızı GPS yardımıyla bulun

Herhangi bir acil durum zamanında aile ya da arkadaşlarınızı arayarak veya mesaj atarak bulamayabilirsiniz. Çünkü böyle zamanlarda yoğun trafikten dolayı hatlar kapanır. Fakat Android ve IOS işletim sistemlerinde sorunsuzca çalışabilen Life360 uygulaması ile böyle bir problem yaşamazsınız. Yapmanız gereken sadece uygulamayı cep telefonlarınıza indirmek ve GPS üzerinden sevdiklerinizin konumunu saptamak.

Hayatta kalmanızı sağlayacak uygulamalar edinin

hayatta-kalmak Hayatta kalmanızı sağlayacak uygulamalar edinin

Herhangi bir doğal afet sonrasında hayatta kalabildiniz, peki şimdi ne yapmalısınız? Elektriğin, suyun ve de yiyeceğin olmadığı bir ortamda yaşamayı biliyor musunuz?
Amerikan Ordusu tarafından, IOS ve Android işletim sistemleri için yayınlanan bir uygulama yabani ortamda hayatta kalabilmeniz için tüm gereken bilgileri vermektedir. Örneğin acil durumlarda çadır kurulumu ya da kan kaybında yapmanız gerekenler gibi tüm acil durum ihtiyaçlarınızı bu uygulama ile giderebilirsiniz. Benzer ve daha kapsamlı olan bir diğeri de “The Official FEMA App” uygulamasıdır. Fakat maalesef ikisi için de orta derece İngilizce gerekli.

Çevrim dışı uygulamalar edinin

Çevrim dışı uygulamalar edinin
Çevrim dışı uygulamalar edinin

Çok geniş alana yayılan deprem gibi doğal afetlerde internet bağlantısına ve dolayısıyla GPS’e sahip olamayabilirsiniz. Fakat Google Maps’in offline haritalarını indirerek, internet olmadan da yolunuzu bulabilir ve etrafınızdaki karakol ya da hastane acil durum merkezlerini bilebilirsiniz. Böylelikle hem bataryanızı çok daha çabuk tüketmemiş olursunuz.

3 YORUMLAR

  1. Akıllı telefonlar, şuan için whatsapp ve konuşmadan ibaret gibi görünse de bir eksiklik durumunda anında devreye giriyor. Bunun örneği flaş el feneri uygulaması ile yaşamışlığım olmuştur. Bununla beraber bilmediğim bir yerde mutlaka Yandex veya Google navigasyonu kullanıyorum. Esnaftan veya yanımdan geçen birine sormaktan daha çok bu uygulamaları aktif olarak kullanıyorum.

    Sonuç olarak şarjı tam ve interneti olan her telefona mutlaka ve mutlaka yukarıda yazılmış olan uygulamaları yüklememiz gerekir. Düşünce anlarsın sözü bu konuya tam oturmuş.

    Çekiliş için şimdiden bana başarıları 🙂

  2. Çok yararlı teknolojik bilgiler olmakla beraber Life360 uygulamasına tam olarak katılıyorum. Normal yaşantıda da gün içerisinde faydalı olabilecek bir android cep telefonu uygulaması. El feneri programı zaten ios ve android telefonlarda olmazsa olmazlardan denilebilir. Her zaman ihtiyaç olabiliyor.

    Teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz