Ana Sayfa İnternet Chrome Veri Tasarrufu

Chrome Veri Tasarrufu

İnternet devi Google’ın yazılımı ve en çok kullanılan popüler web tarayıcı Chrome’a veri tasarrufu özelliği geldi. Yazımıza en çok kullanılan ibaresi ile başladık fakat kullanıcıların genelinin de Chrome’un bilgisayarı çok kasması konusunda ortak bir şikayeti var. Yapılan güncelleme ve yenilikler var olan şikayetleri ortadan kaldırmak için çözüm üretmek yerine tarayıcıya daha fazla yük bindirdi ve hem kota tüketimi hemde sistem kasması konusunda olumsuz yönde gelişmelere imza attı.

Chrome’un bilgisayarın RAM‘ini yüksek oranda tüketmesi sebebiyle oluşan kasmalara bir nebze olsun alışan kullanıcıların son dönemde en çok şikayetleri ise yüksek kota tüketimi konusundaydı. Diğer tarayıcılara oranla daha fazla kota tüketimi yapan Chrome’a veri tasarruf özelliği ile bir çözüm üretilmeye çalışıldı. Peki Chrome veri tasarrufu nedir ve nasıl kullanılır ?

Veri tasarrufu özelliği çalışma mantığı olarak ziyaret edilen web sitelerinin içeriklerinin sıkıştırılmasına dayanmakta. Bu işlem yapılırken internet kotası üzerinden değil Google sunucuları üzerinden sıkıştırılma işlemi gerçekleşmekte. Şuan tam olarak stabil çalışmayan özellik beta sürümünde olmasına rağmen 7 bin kullanıcı tarafından kullanılmakta. Bu kullanıcıların çoğunluğunu ise kotalı internet sahibi kullanıcılar oluşturmakta.

Bu özelliğin dinamik yapıdaki web sitelerinde ne derece kullanışlı olacağı ise açıkçası merak konusu. Çünkü sürekli yenilenen web siteleri örneğin haber siteleri kullanıcıya gerçek zamanlı bir sıkıştırma sağlayacaksa sunucu üzerinde sıkıştırılan içeriğin sürekli güncellenmesi demektir ve bu sürekli güncelleme de Google sunucularını bir hayli yoracaktır. Mesela haber siteleri, sosyal ağlar ve benzeri sitelerde bu özelliği kullanmak isteyen kullanıcılara gerçek zamanlı bir güncelleme sağlanmalı ki site üzerinde gerçekleşen güncellemelerden mahrum kalmasınlar.

chrome-hızlandırma-programı-300x191

Google’ın kasma sorununa ne zaman el atacağı bilinmezken kısa süre içerisinde bu soruna da çözüm üretmesini umuyoruz. Bilgisayarlarda görev yöneticisi çalıştırdığımızda açıkça görebildiğimiz bu yüksek RAM tüketimi bir tarayıcıda olması gerekenden oldukça fazla.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz