Ana Sayfa Bilim Teknik CV Nasıl Hazırlanır? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

CV Nasıl Hazırlanır? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

cv maker

Kariyer açısından yaptığınız tüm işlerin listelenmesi ve buna göre yeni başvurunuzda bunları kullanmanız oldukça önemlidir. İş bulma sürecinde doğru CV hazırlama (öz geçmiş) en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Öz geçmişinizi eksiksiz ve doğru bilgilerle tamamladığınız takdirde hayalini kurduğunuz işe bir adım daha yaklaşma şansı elde edebilirsiniz.

Doğru bilgiler vermeden hazırlanan öz geçmişler ne yazık ki işe başladıktan sonra etkisini yitiriyor. Yani işletme sizden beklentisini alamadığı için, bu durum yeni kariyeriniz için kötü bir başlangıç yaratıyor.

Ayrıca referans numarası veya çalıştığınız eski iş yerinin aranma durumlarını da düşünmeniz gerekiyor. Yanlış bir bilgi vermek, olacak işinizin de olmamasına neden olabilir. Bu nedenle mümkün mertebe yaptığınız işi, iş yerindeki görevinizi, çalışma şartlarınızı hazırladığınız cv içerisine eklemelisiniz.

CV Hazırlama Süreci

Aynı işe başvuruda bulunan diğer adayları düşündüğünüz zaman etkili bir şekilde hazırlanmış öz geçmiş, sizi bir adım daha ön plana çıkaracaktır. Hazırlamış olduğunuz başarılı öz geçmiş ile bu işe sahip olan kişi siz olabilirsiniz.

Başvuracağınız işyerine alınmak istiyorsanız eğer yazım hatalarına ve kâğıdın temizliğine gereken önemi vermelisiniz. Titiz bir şekilde hazırlanan öz geçmiş, aynı zamanda karşı tarafa ne kadar düzenli olduğunuzun mesajını iletmektedir.

Öz geçmiş hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta açık ve anlaşılır bir dil kullanmanızdır. Simetrik bir kâğıt düzeni de size avantaj sağlar. Öz geçmiş hazırlarken tüm bu detaylara dikkat ettiğiniz takdirde iş bulma süreciniz daha kolay bir hal alacaktır.

İnsan kaynakları iş görüşmelerinde yapmış olduğunuz tüm işleri merak eder. Sizin birkaç ay farklı bir sektörde çalışmanız ve bunu cv’ye yazmamanız olmaz. Yani 1 ay bile sizinle hiç alakalı olmayan sektörde dahi çalışsanız, mutlaka bunları cv de belirtmelisiniz.

Böylelikle sizin çalışma kriterleriniz ile birlikte, yapabildiğiniz iş sayısı artar. Özellikle yaptığınız ufak işler dahi size bir şey katacağı için, bunları belirtmeniz insan kaynaklarını etkileyecektir. Örneğin öğrencilik döneminizde gelir elde etmek için otobüslerde hostluk yapmışsınızdır. Bunu öz geçmişinizde belirtmeniz, sizin kontrollü ve dayanıklı bir yapıya sahip olduğunuzu gösterir.

En İyi CV Örnekleri

İş başvurusu yapmak için hazırladığınız CV de size ait bilgileri net olarak belirtmelisiniz. Bunun yanı sıra çeşitli cv örnekleri de bulunuyor. Sektörel değişimlerin yanı sıra kurumsal şirketlerin beklentileri daha farklı olabilir.

Yine bazı işletmeler sizin cv’nizi değil, kendi hazırladıklarını doldurmanızı isteyebilir. Genel olarak kendinize ait bir cv’nin olması önemlidir. Başvurduğunuz işte farklı bir cv hazırlasanız dahi, bununla birlikte kendiniz için hazırladığınız cv’yi de paylaşabilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük online cv oluşturma hizmetini veren https://www.cvmaker.com.tr/ ile sadece 15 dakika içerisinde profesyonel cv’nizi hazırlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz