Ana Sayfa İnternet Derin Web, Deep Web nedir?

Derin Web, Deep Web nedir?

Bu yazımda, sayın Elif Aktuğ hanfendi ile yapmış olduğumuz  Derin Web hakkındaki söyleyişi yayınlamak istiyorum.Kendisi Yeni Asır web sitesi köşe yazarlarından ve bu hafta sonu söyleşimiz hakkında yazarak bizi onurlandırdı. Buradan kendisine sevgilerimi iletiyorum.

Derin Web, Deep Web nedir?

elif@elifaktug.com

Bu kadar yasaklı iş, bu kadar illegal iş nasıl dönüyor? Nasıl oluyor da terör örgütleri hedeflerine ulaşıyor? Bağlantılar nasıl kuruluyor? Web dünyası tertemiz mi? Ankara’da yaşanan elim terör saldırısı, kuşkusuz herkesin nefesini kesti memlekette. SEO (Search Engine Optimization- Arama Motoru Optimizasyon) Uzmanı arkadaşım Yemliha Toker’le internetin kirli yüzünü, yani hiç bilinmeyen ve çok merak edilen ‘Derin Web-Deep Web’ konusunda konuştuk. Deep Web‘de neler var, öyle ya; neler var bu dipsiz kuyuda? Şöyle anlattı Yemliha Toker; “Deep Web farklı nedenlerden dolayı web site içeriği Google, Yandex, Yahoo gibi arama motorlarında gösterilmeyen web sitelerinin bulunduğu internet bölgesine verilen addır. İnternetin bu kısmı ayrıca yasa dışı birçok içeriği barındırdığı için zamanla efsaneleşmiş, üzerinde çok sayıda teori oluşmasına yol açmıştır”.

DEEP WEB’E NASIL ULAŞILIR?

Peki, içeriğine ilişkin söylenenler gerçek mi, Deep Web‘e nasıl ulaşılır? Tehlikeli midir? Yemliha Toker uzmanı olduğu konuda konuşmaktan ötürü ve bilgi vermeyi de çok sevdiğinden heyecanla anlatmayı sürdürdü; “Şu an bildiklerimize göre Deep Web sekiz katmandan oluşuyor. Herhangi biri sadece ikinci katmana kadar girebilir. Bu katmanlarda yasaklı filmler ve daha küçük ölçekli illegal işler dönüyor. Asıl mesele, üçüncü katmandan sonra başlıyor. Özellikle dördüncü katmanda yapay zekalı ölüm makineleri, yapay zeka işlemcileri, Tesla’nın planları, gizli savaş projeleri, gizli algoritmalar, İlluminati, global terör ağı, global cinayet ve uyuşturucu ağının mevcut olduğu biliniyor. Ama bu katmanlara girmek için çok özel bilgisayar sistemleri gerekiyor. Öncelikle Deep Web üzerindeki içeriğin büyük bölümüne TOR adı verilen bir browser aracılığı ile ulaşmanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz. TOR güvenlik kaygısıyla oluşturulmuş bir browser’dır. Amacı ve hedefi internette gezinen kullanıcıların takip edilmeden istediği bilgiye ve içeriğe özgürce ulaşabilmesidir. Bu nedenle kullanıcıların dış IP adresleri tarayıcının özelliği sayesinde düzenli aralıklarla değiştirilir ve kişilerin internet aktiviteleri takip edilmesi zor hale gelir. Deep Web üzerinden güvenilirliğinden emin olmadığınız dosyaları indirmemeniz, tarayıcının güvenlik riski gösterdiği durumlarda önerilenleri yapmanız durumunda herhangi bir tehlike söz konusu değildir. Aynı normal internet ortamında da olduğu gibi.”
İÇERİĞİNDE NELER VAR?

Önemli sorulardan biri de Deep Web‘in içeriğinin tamamen illegal içerikten oluşup oluşmadığı. Yemliha Toker, içeriği şöyle anlattı: “Deep Web içinde herkesin özgürce güncel olaylar veya herhangi bir konu hakkında fikir, görüş ve bilgilerini paylaşabileceği forumlar, yasadışı olmayan fakat herkesin ulaşımına açık olması zararlı görülen kitap vb. içerikler ve bazı ülkeler tarafından yasaklanmayan yetişkin içerik dışındaki içeriğin çok büyük bölümü yasadışı. Yasadışı içerik arasında, sahte, çalıntı cep telefonu satışı, kiralık katil kiralama, hack hizmetleri veren hackerlar, paypal hesabı satışı, kredi kartı satışı, uyuşturucu satışı, silah satışı, bazı illegal grupların canlı yayınları ve bunun gibi pek çok yasadışı içerik bulunmakta. Normal internet üzerinde Deep Web‘in bu türden içeriklere sahip olduğunu yazan çok sayıda yazı da bulunmaktadır. Yani içerik sanılanın aksine çok da gizli bir içerik değildir. Deep Web üzerinden alışveriş yapmak için bitcoin adı verilen para birimi kullanılır. Dolar veya Euro karşılığı bitcoin almak mümkün. Fakat herhangi bir alışveriş sürecinin muhtemelen güvensiz olduğunu belirtmekte fayda var. Özellikle Deep Web üzerinden adres, telefon veya benzeri bilgiler vermek de oldukça tehlikelidir. Son olarak Deep Web‘in kendi facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım siteleri olduğunu da belirtmekte fayda var.” Deep Web’le alakalı farklı konuları, ilerleyen günlerde öğrenip sizinle paylaşmaya devam edeceğim.

Kaynak: http://www.yeniasir.com.tr/yazarlar/elif-aktug/2016/02/20/derin-web-deep-web-nedir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz