Ana Sayfa İnternet Engelli Sitelere Nasıl Girilir?

Engelli Sitelere Nasıl Girilir?

Ülkemizde yeni çıkan yasa ve siyasi olaylar sebebi ile bugün rahatça girebildiğimiz sitelere yarın giremeyebiliriz. Önceden DNS değiştirme yolu ile rahatça girebildiğimiz sitelere ise farklı bir teknik kullanarak yasaklama getirildiğinde giremeyebiliriz. Peki koyulan yasaklar ve yapılan engellemeler ile tüm dünyanın kullandığı sosyal ağlardan veya video paylaşım platformlarından geri kalmamıza bir çözüm yok mu?

İki çözüm var; TOR Browser ve VPN. Tabi ki DNS değiştirmenin işe yaramadığı konularda bu yollara başvurabiliriz. VPN adını çokça duymuş olabilirsiniz. İlk olarak VPN kullanımını anlatıp sonrasında TOR Browser nimetlerinden bahsedeceğiz.

VPN Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Öncelikle VPN terimi Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ)‘ın kısaltılmışıdır. Şifreli bir bağlantı olduğundan dolayı internette ne yaptığınızı kimse bilemez. Kısacası görünmez olursunuz. İçinizde “Madem böyle güzel bir şey bundan sonra hep VPN kullanayım” diyenler olacaktır. Sakin olun. Ne yazık ki kaliteli hızlı VPN’lere belirli bir ücret dahilinde sahip olabilirsiniz. Kısacası internette görünmez olmak istiyorsanız ücretsiz interneti ücretli kullanmanız gerekecektir.

“Tamam arada sırada ücretsiz bulduğumda engelli sitelere girmek için kullanırım ben” diyorsanız ilk olarak bir adet VPN programı edinmeniz gerekmektedir. Bizim önerimiz: Steganos Online Shield VPN. Programı indirip bilgisayarınıza kurduktan sonra ( lisans işlemlerini bir şekilde hallettiğinizi varsayarak ) programı açın.

steganos-online-shield-vpn

Yukarı ki görselde yapılan değişiklikleri kendi programınızda da uyguladığınız takdirde istediğiniz engelli siteye girebilirsiniz.

Diğer yol olarak bahsettiğimiz TOR Browser‘dan engelli sitelere girmek için öncelikle Chrome veya Firefox indirir gibi TOR Browser’ı indiriniz. Yazılımı resmi sitesinden indirmekte kötü yazılımlar ile karşılaşmamak için fayda var. Sonrasında kurduğunuz TOR Browser’ı açarak şuan kullandığınız tarayıcı gibi aynı şekilde kullanabilirsiniz fazladan bir ayar yapmanıza gerek yok.

Not: TOR Browser oldukça yavaş bir tarayıcı. Size iki adet yol sunduk dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz