Ana Sayfa Genel Ev Kredi Hesaplama

Ev Kredi Hesaplama

evkredisi

Birçok insan ev kredisi hesaplamanın oldukça karmaşık ve zor olduğunu düşünmektedir fakat aslında ev kredisi hesaplamak o kadar da zor bir işlem değildir. Ev kredisi hesaplarken birçok farklı değişkeni hesaba katmak gerekiyor fakat bu işlemleri sizin yapmanız şart değil. Ev kredisi hesaplamak için çeşitli Montgage uzmanlarından yardım alabilir ya da internet sitelerini kullanabilirsiniz. Ev kredisi hesaplamak isteyen insanların büyük bir çoğunluğu bunun için ev kredisi hesaplama sitelerine başvuruyor. Bu tarz sitelerde basit birkaç temel işlemle doğru ve eksiksiz şekilde ev kredisi hesaplamak mümkündür.

Ev Kredisi Nedir?

 

Ev kredisi, ev sahibi olmak isteyen kişilere genelde bankalar tarafından verilen bir kredi türüdür. Eğer bir ev beğendiyseniz ve ev kredisi başvurusunda bulunmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey gereken evraklar ile bankaya gitmektir. Tabii bazı bankaların gelişmiş sistemleri sayesinde bankaya gitmeye gerek bile kalmadan sadece internet üzerinden birkaç tık ile ev kredisi başvurusunda bulunmanız da mümkündür. Eğer bankaya yaptığınız başvuru olumlu sonuçlanırsa bankanın sizden istediği belgeleri herhangi bir şubeye teslim ederek süreci başlatabilir ve hayallerinizi gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

 

Ev Kredisi İçin Gereken Evraklar

 

Eğer bankalara yaptığınız ev kredisi başvurunuz onaylanırsa nüfus cüzdanı, tapu ve kira geliri gibi evrakları şubeye teslim etmeniz yeterli olacaktır. Tabii bunların yanı sıra kira kontratı, ödeme dekontu ve gelirinizi resmeden bir belgeye de ihtiyacınız olacaktır. Her bankanın istediği evraklar farklılık gösterse de genelde istenilen evraklar bu şekildedir. Ayrıca yukarıda saydığımız belgelere ek olarak eğer maaşlı bir çalışansanız, bankanız sizden hizmet dökümü ve hizmet kayıt belgesi isteyebilir. Bir şahıs firmasının sahibiyseniz sizden ekstra olarak vergi levhası ve yılsonu verileri istenecektir. Tüzel firma sahiplerinden ise ekstra olarak sicil gazetesi, vergi levhası ve yılsonu verileri gibi evraklar isteniyor.

 

Ne Kadar Ev Kredisi Çekilebilir?

 

Bir bankadan en fazla ne kadar ev kredisi çekilebilir sorusu vatandaşlar tarafından oldukça merak edilmektedir. Bir kişinin ne kadar ev kredisi çekebileceğini üç değişken belirler. Bu değişkenler sırası ile, evin ekspertiz değeri, hane geliri ve mevcut kredibilitedir. Bir bankanın verebileceği en fazla krediyi belirleyen tutarın büyük bir yüzdesi evin ekspertiz değerine bağlıdır. Başvuru yapacağınız banka ile iletişime geçerek bu üç değişken hakkında daha fazla bilgi alabilir ve ne kadar kredi çekebileceğinizi çok hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz