Ana Sayfa Bilim Teknik Yargıtay Dosya Sorgu

Yargıtay Dosya Sorgu

Yargıtay tarafından sunulan hizmetlerin daha verimli olması adına internet üzerinden dosya sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Pratik ve hızlı şekilde tamamlanan sorgulama sayesinde işlem detaylarına ulaşılabilir. 2011 yılından bu yana kullanılan sorgulama hizmeti ilgili kişi tarafından TC kimlik numarası ve cüzdan seri numarası kullanılarak yapılabilir.

 

İnternetten dosya sorgulama yapılacağında ilgili dava dairesinin seçilmesi gerekir. Dosya takibi işleminden kuruluşlar, kurumlar, vatandaşlar ve vekilleri yararlanabilir. Yapılan sorgulama ile birlikte karar ve esas numarası, mahkeme adı, bilgilerinden en az iki tanesinin girilmesi gerekir. Eğer esas numarası ya da daire adı da biliniyorsa sorgulama için bunlar da kullanılabilir. Dosya sorgulaması sonucunda kayıt aşamasında, arşivde, incelemede, postalandı, daireden bölüme teslim listesinde, Yargıtay CBS gönderildi gibi açıklamalara ulaşılmaktadır.

 

İnternetten Yargıtay Dosya Sorgu Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden Yargıtay dosyaları sorgulamak için daire bilgileri ya da mahkeme bilgileri kullanılır. Daire bilgileri ile sorgulama için dosyanın bulunduğu Yargıtay esas dairesi ya da Yargıtay dairesi bilgilerini bilmek gerekir. Bu bilgilerle birlikte daire adı kısmından ilgili Yargıtay dairesi ile esas numarası da yıl bilgisi dahil olmak üzere yazılarak dosya bilgilerine ulaşılır.

 

Mahkeme bilgiler ile dosya sorgulamak için ise mahkeme karar numarası, mahkeme esas numarası ya da mahkeme bilgilerinin en az iki tanesine ihtiyaç vardır. Bu bilgiler doldurulduktan sonra bul kısmına tıklanır ve açılan ekrana dosya ile ilgili bilgiler gelmektedir. Mahkeme bilgisi girileceğinde sırasıyla il ve mahkeme türü seçimleri de yapılmaktadır. Ekranda yer alan bilgiler eksiksiz olarak doldurulduğunda istenen içeriğe kolayca ulaşılabilecektir.

 

E-Devlet Dava Dosyası Sorgulama

Yargıtay’a ait dosya sorgulama işlemleri için e-devlet platformu kullanılabilir. Bunun için öncelikle TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi bilgiler ile sisteme giriş yapılır. Ardından hizmetten yararlanabilmek için en uygun kimlik doğrulama yöntemi seçilir ve Yargıtay’ın e-hizmetler sayfasına ulaşılır.

 

E-devlet Yargıtay dava dosya sorgulama işlemi ile müdahil, davacı, tanık, davalı, mağdur, sanık ya da diğer sıfatlarla ismin yer aldığı davalarla ilgili bilgiye ulaşılabilir. Eğer ismin yer aldığı fakat taraf olunmayan bir dava varsa bununla ilgili Yargıtay’la iletişime geçilmesi gerekir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz