Ana Sayfa İnternet Google Kırımı Yok Saymaya Başladı

Google Kırımı Yok Saymaya Başladı

2014 yılında Ukrayna’nın karışması ile Kırım’ın durumu da belirsizliğini korumaktaydı. Söylentiler arasında Kırım’ın Türkiye’ye katılması da vardı fakat kırım halkının %95’lik kesimi Rusya’ya katılmayı istedi. Bu şekilde başlayan olaylar Birleşmiş Milletler’in bu durumu onaylamaması ile zirveye tırmanmıştı. Başta Amerika olmak üzere bir çok büyük devlet Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü bozması gerekçesi ile istemiyordu.

Soğuk savaş döneminin günümüzde internet ve teknoloji üzerinden gerçekleştiği herkes tarafından bilinmekte. Böylelikle Kırım krizi Amerikan şirketlerininde gündemine oturarak başta Apple ve Valve Kırım’daki hizmetlerini sonlandıracağını belirtti. Apple ve Valve’nin bu davranışı fazla ses getirmese de en son gelişen olay yani Google’ın da bu davranışı benimsemesi büyük tepkilere yol açtı.

İnternet denilince akla gelen ilk şey Google olmakta ve insanların internet üzerindeki neredeyse tüm faaliyetlerinin Google üzerinden gerçekleştirdiği bilinen bir gerçek. Google bu denli hayatımıza girmişken aldığı karar ile Kırım halkını neredeyse internetin en büyük mecralarından men etmekte. İlk olarak Google Play hesaplarında engelleme yoluna başvuran Google, Kırım halkının Google Play hesaplarını kapatmaya başladı.

Getty_012315_CrimeaNoTech

Diğer hizmetleri konusunda nasıl davranacağı belirli olmayan Google, Youtube ve arama motoru konusunda açıklama yapmadı. Olası bir yasaklama konusunda Kırım ve Rus halkını tam anlamıyla karşısına alması muhtemel olan dev şirket en büyük rakibi Yandex’in yükselişini seyretmek zorunda kalabilir.Yasak koyan şirketler arasında Apple, Valve, Google ve Paypal bulunmaktadır. Şu an itibariyle internet üzerinde bayağı kısıtlanan Kırım halkı için Rusya’nın ne yapacağı merak Konusu.

1 Yorum

  1. Olmadı bu Google, sonuçta orası da bir coğrafya ve yaşayanları var. İki ülkenin çatışması yüzünden orada yaşayan insanları engellemek ayıp bir davranış. Karşılıksız Rusya’nın Yandex’i büyüyecektir. Aralarındaki rekabet de, biz, son kullanıcılara yarayacaktır 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz