Ana Sayfa İnternet Google Sağlık Sektörüne El Atıyor

Google Sağlık Sektörüne El Atıyor

İnternet kullanımının yaygınlaşması ve kullanıcılara kolayca bilgi sunması sebebi ile sağlıktan bankacılığa kadar tüm işlemler internet üzerinden yapılmaya başlandı. Özellikle sağlık konusunda yapılan aramalar sonucunda edinilen bilgilerdeki yanlışlık payı internet devi olan Google‘ı hareketlendirmeye yetti.

Bilgi çöplüğüne dönüşen internette sağlık konusundaki bilgilerin denetimsiz bir şekilde yayılması sonucu ciddi sağlık sorunları oluşmakta. Google, yayınlayacağı mobil uygulama ile bu konuya bir açıklık getirmekte. Uygulama, hastalık konusunda yapılan arama sonucunda bir bilgi portalı oluşturmakta. Hastalık ile alakalı görseller, semptomlar, bilgiler ve tedavi hakkında yeterli kaynağı sunması amaçlanan uygulama ile Google, internet üzerindeki sağlık sektörünü tek el üzerinde toplamaya çalışmakta.

Bir bakıma yararlı olacak uygulama milyonlarca blog ve site sahibini üzecek gibi görünse de son kullanıcı için kolay ulaşılabilir ve güvenli bir kaynak olması da büyük bir artı. İlerleyen dönemlerde tüm dünya ülkelerinin dillerini kapsayan sesli komut özelliğini de bünyesinde barındıracak uygulama emin adımlarla ilerlemekte. Diğer yandan  kullanıcıların aklında oluşacak en önemli soru ise bilgilerin doğruluğunun kim tarafından onaylanacağı idi. Google projesinde kendi doktoru olan Dr. Kapil Parakh ile çalışmakta. Dr. Parakh önderliğinde gelişen mobil uygulama hem güven hem arayüz hem de ulaşılabilirlik açısından oldukça avantajlı gibi görünmekte.

1(15) 2(9)

İnternet üzerinden yayın yapan bir çok mecranın ise Google’ın bu hamlesinden sonra yayın hayatlarına ne kadar dayanacakları belli olmazken ilerleyen dönemde bu alandaki büyük web sitelerini zor günler beklemekte.

1 Yorum

  1. Öncelikle çok beğendiğim bir iş olacağını belirterek başlamak isterim.Bunun sebeplerini şöyle sıralayabilirim.Bildiğiniz gibi bir çok sağlık sitesi mevcut.Fakat birçoğundaki bilgi yanlış,eksik, yada hatalı.Bu sebepten dolayı sağlık sorunları sebebiyle internetten bilgi edinmek isteyen insan yanlış yönlendirilmiş oluyor.Google’ın böyle birşeye el atıyor olması hem bilgi kirliliğini ortadan kaldıracak hem de insanların aradıkları şeye daha kolay erişmesini sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz