Ana Sayfa Apple Mac IOS 10 AÇIKLANDI

IOS 10 AÇIKLANDI

Dünya devi Apple’ın işletim sistemi IOS’un yeni sürümü WWDC 2016 da tanıtıldı. IOS 10 da kullanımı kolaylaştıracak yeni geliştirmelere vurgu yapılırken 3D Touch özelliğinin kullanım sahası genişletiliyor. Yeni aksiyonlarında kullanıma sunulacağı IOS10’da Siri de geliştiricilere açılacak.

IOS 10, WWDC 2016’da yenilikleri ile birlikte açıklandı. İşte IOS 10’un yenilikleri:IOS 10 da kilitli ekran tasarımı değişiyor. Kilitli ekran daha farklı bir görüntüye sahip olacak. Uygulamalara erişim hızı arttırılırken aksiyonların erişimleri geliştirilecek. Mesela telefonu elinize alıp yüzünüze yaklaşınca kilit ekranı açılacak. Bildirim ve güncellemeleri daha hızlı gösterecek. Denetim merkezinde de değişiklikler söz konusu. İkonların değişiminden ses için özel bir uygulama ekleniyor. Ana ekranda 3D Touch özellikleri ekleniyor. Uygulamaları açmadan içeriklerine hızlıca ulaşmanız sağlanacak.
Bir diğer değişim de Siri’de. Siri geliştiricilere açılıyor. Yapay zekayı kullanıcılara sunan Apple, mevcut konudan, iletişim bilgilerine, takvim durumlarından, en son adreslerine kadar birçok varyasyonu kullanabileceksiniz. Siri ile Whatsapp gibi uygulamalarda komutlar verebileceksiniz. Fotoğraflar uygulamasında da ciddi geliştirmeler yapılmış. Resimlerin kim olduğundan mekanların neresi olduğuna bunların kategorisel listelenmesine kadar birçok yenilik söz konusu. Fotoğraflarla birlikte konum, fotoğrafta olan kişilerin bilgileri gibi anıları da kategorize edebileceksiniz. Haritalar da yeniliklerden nasibini almış. Yeni bir Navigasyon yapılmış ve yakınınızdaki mekanlardan tavsiyelere kadar birçok yenilik geliyor. Haritaların yeni ara yüzü karmaşıklıktan uzaklaşmış. Apple, CarPlay ile entegre olan uygulama rota oluştururken daha doğrusal planlama yapar hale geliyor. Siri ile de entegre çalışacak harita yazılımı otomobillerdeki sesli komutlarla ortak çalışacak ve restaurantlara rezeryasyona kadar birçok özelliği beraberinde sunacak.
Müzik tasarımı da değişmiş. Apple Music ile şarkı sözlerine ulaşabilecek, Radyo, keşfet gibi özellikler yine önde olacak. Haberlerde de geniş çaplı bir güncelleme söz konusu. Home Kit özelliği de Apple‘ın ev cihazlarını kontrol ederek evde geniş bir konfor sağlıyacak. Apple Watch üzerinden de Home Kit’e kontrol ve erişim sağlanabilecek. Seli gelen mesajları yazılı hale dönüştürme özelliği de kalabalık ya da sesli ortamlarda okumanızı sağlayacak. Mesajların içeriği de geliştirilmiş. Videoları içerik olarak oynatabilecek, emolojileri kelimeleştirebilecek yada bir kelimeyi emolojiye dönüştürebileceksiniz. Sesinizle metin oluşturarak yüksek sesle söylediklerinizi büyük, alçak sesli söylediklerinizi küçük harfle yazı haline getirecek. Fotoğraf uygulamasında ise Live Photos digital stabilization aktif edilerek görüntü sabitleme güçlendirilecek ve resimlerde düzenleme yapılabilecek. IPAD’lerde Safari uygulamasında ekran bölünmesi uygulaması eklenmiş. Güvenliğinde üzerinde durulan sunumda, uçtan uca şifrelemenin üzerinde vurgu yapıldı.
Bu özellikler Iphone5, Iphone 5S, Iphone5SE, Iphone 6, Iphone 6S, ve Plus seçenekleri ile Ipad Touch, Ipad Mini 2 ve üzeri, 4.nesil Ipad, Ipad Air ve Ipad Pro modellerini kapsayacağı belirtildi. Geliştiriciler için olan sürüm 14 Haziran itibari ile beta apple com adresinden indirilebilirken, kullanıcılara Eylül den sonra ulaştırılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz