Ana Sayfa İnternet İran’dan Arama Motoru

İran’dan Arama Motoru

İnternet her ne kadar gelişse de bu durumun iyi yanları olduğu gibi kötü amaçlara hizmet eden bir yanı da yok değil. Bazen hizmet sandığımız şeylerin aslında bizleri piyon gibi kullandığını biliyor muydunuz ?

Bu gelişmiş teknolojiye devletlerinde el atması ve bazen birbirleri ile rekabet halinde olması biz kullanıcılara büyük gelişmeler olarak geri dönmektedir. Fakat aynı zamanda soğuk savaşı yeniden yaşadığımızı da bilmemiz gerekir. Örneğin Google, Amerikan Gücü diyebiliriz. Bu güce karşılık diğer bir güç olan Rusya duruma daha fazla cevapsız kalamadı ve Yandex’i destekledi. Olaya bu pencereden baktığımızda İran’ın internete koyduğu yasakları düşünerek bir arama motoru oluşturması ne derece masum olabilir ?

Yooz, İran’ın milli arama motoru sıfatıyla daha şimdiden hayatımıza girdi. Ciddi yatırımlar verilen projenin masum bir arama motoru olduğunu düşünmüyoruz. İnternet yasakları ile her daim gündemde olan ve neredeyse iletişimsel teknolojiye savaş açan İran neden bir arama motoru üretsin ki ? Sorunun cevabı milli değerler olabilir. Tam anlamıyla milli bir proje amacı taşıyan bu projenin yöneticisi Mehdi Nakavi, Yooz’un Farsça siteler kapsayacağı ve milli değerler ile donatılmış sitelerinin sayısının daha da fazla artmasını amaçladıklarını açıkladı.

700x238071_yooz_1

WhatsApp ve benzeri uygulamaları “yaygınlaşan nefret ve hakaret söylemleri” sebebiyle yasaklayan ve kendi halkını resmen dünya halklarından daha geri bir seviyede tutan bir yönetimin Yooz ile kendi halkının ne yaptığını, neler araştırdığını ve internet kullanımını tam olarak kontrolünde tutması muhtemel senaryolar arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz