Ana Sayfa Teknoloji İyi Bir Fotoğrafçı Olabilmeniz İçin 11 Tavsiye

İyi Bir Fotoğrafçı Olabilmeniz İçin 11 Tavsiye

 

Yönü ve de açısı değiştirilmiş panoramik çekimler deneyin

Yönü ve de açısı değiştirilmiş panoramik çekimler deneyin

Bahsedildiği kadar karışık değil merak etmeyin, fakat ne demek istediğimizi anladıysanız ortaya hayal bile edemeyeceğiniz şeylerin çıkacağından emin olabilirsiniz. Cihazınızın panoramik özelliğini açın ve sadece görüntü yakalamaya başlayın, fakat kaydırmayı cihazınızın yönlendirmesine göre değil, tamamen anın akışına göre aşağı ya da yukarı yapabilirsiniz. Anlatmak istediğimizi görselden de kavrayabilirsiniz.

Patlama modu ve hızlı çekim ile zıplama fotoğrafları çekin

”> Patlama modu ve hızlı çekim ile zıplama fotoğrafları çekin

Kameranıza yukarıya doğru 30 derece açı vererek yere eğilin, bu sayede zıplayan kişi çok daha fazla yukarıda görünecektir. Fakat aniden gelip geçen bu anı doğru olarak yakalamak istiyorsanız cihazınızın seri çekim modunu açmalı ve hareketi dondurabilmek için enstantane hızını ayarlamalısınız.

Daha samimi fotoğraflar için merceğe bakmayın

Daha samimi fotoğraflar için merceğe bakmayın

En doğal sokak fotoğrafları için model kameraya bakmamalı ve de cihazınızdan ortalama 5 – 6 adım uzakta olmalıdır.
Sokak fotoğrafçılığında asıl şifre insanların ilk şaşkınlık ve bakışlarını yakalamaktır, yani kameranızı elinize alın ve ilginizi çeken her insanını seri çekim ile yakalayın. Eğer mevcut ise kameranızın titreşim azaltma özelliğini açmanız daha iyi fotoğraflar çekmenizi sağlayacaktır.
Daha sonradan kırpma ihtiyacınızın olabileceğini göz önünde bulundurarak 3 ya da 4 metreden fazla yaklaşmayın.

Makro çekimler için pahalı olmayan mercekler kullanın

Makro çekimler için pahalı olmayan mercekler kullanın

Eğer yakın çekim çiçek ya da böcek fotoğrafları çekmek istiyorsanız merceğe çok büyük paralar harcamanıza gerek yok, sadece diyaframınızı düşük tutabileceğiniz bir mercek işinizi görecektir.

Anlamlı fotoğraflar için altın saatleri değerlendirin

Anlamlı fotoğraflar için altın saatleri değerlendirin

Fotoğrafçılıkta altın saat olarak adlandırılan zaman gün doğumunun ilk, gün doğumunun ise son saatidir. Eğer bu zamanları yakalamada zorlanıyor ya da yeterince hassas cihazınız yoksa işinizi görecek bir uygulama mevcut. The Golden Hour App sayesinde Android ya da IOS işletim sistemli cihazlarınızdan günün her saatinde güneş ışığı yoğunluklu fotoğraflar çekebilirsiniz.

FrontBack uygulaması ile anın iki tarafını da yakalayın

FrontBack uygulaması ile anın iki tarafını da yakalayın

Android ve de IOS işletim sistemli telefonlarda kullanabilecek olduğunuz bu uygulama sayesinde telefonunuzun ön ve arka kameralarını kullanarak, iki taraflı fotoğraf çekersiniz. Bu sayede fotoğrafınıza sadece anı değil, o anda nasıl hissettiğinizi de yansıtmış olursunuz. Örneğin bungee jumping sırasında yapacağınız bir FrontBack çekimi, normalden çok daha etkileyici olacaktır.

Kendi makro lensinizi oluşturabilmek için bir damla su kullanın

Kendi makro lensinizi oluşturabilmek için bir damla su kullanın

Cep telefonunuzun kamerasına damlatacağınız bir damla su ile kullanışlı bir makro lens elde edebilirsiniz. Su merceğinizin üzerinde bir büyüteç görevi görecektir. Fakat bir damladan fazla olursa çekebilmenize fırsat tanımadan akıp gidecektir.

Puslu ya da bulanık fotoğraflar için plastik torba kullanın

”> Puslu ya da bulanık fotoğraflar için plastik torba kullanın

Cihazınızın merceğini kapatacak kadar bir plastik poşeti yırtın ve lastik ile tutturun. Eğer poşetiniz renkli ise kendiliğinizden fotoğraflarınıza filtre de eklemiş olursunuz. Ayrıca çekim esnasında makinenizi biraz hareket ettirmeniz bulanıklığı arttıracaktır

Çok düşük ışıklı alanlarda aşırı pozlama kullanın

Çok düşük ışıklı alanlarda aşırı pozlama kullanın

Tüm DSLR cihazlar ve de yeni model akıllı telefonlar ışık eksikliğini telafi edebilmek için pozlama ayarına sahiptir. Cihazınızın pozlama değerini arttırarak sanki gündüz gibi fotoğraflar çekebilirsiniz.

En iyi ay ışığı fotoğrafları için cihazınızın ampul modunu kullanın

”> En iyi ay ışığı fotoğrafları için cihazınızın ampul modunu kullanın

Cihazınızın ampul modu aşırı parlaklığı alır ve aydınlık alanın daha net olmasını sağlar. Bunun için cihazınızın ampul modunu açın ve mümkün olan en uzun pozlama ile çekim yapın. Deklanşöre basılı tutarak görüntüyü kilitleyin ve netleştikten sonra çekim yapın.

Dramatik kayan anlar için deklanşör hızını ayarlayın

Dramatik kayan anlar için deklanşör hızını ayarlayın

Hızlı bir şekilde hareket eden objeyi yakalayabilmek için objektif hızını olabildiğince düşürmeniz gerekmekte. Hızlı olabilmek ve de odaklanabilmek için deklanşöre yarım olarak basılı tutun ve çekim anında objenin gidiş yönünde kamerayı biraz kaydırarak çekin. Bu sayede obje net, arka plan bulanık olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz