Ana Sayfa İnternet Mobil Platformlar İçin Spartan Geliyor

Mobil Platformlar İçin Spartan Geliyor

Spartan, Windows’un IE faciasından sonra nihayet geliştirdiği bir tarayıcı olma özelliği taşımaktadır. Windows 10 ile beraber gelen müjdelenen tarayıcı henüz kendiniz kanıtlamamışken yeni yapılan duyuru ile mobil cihazlarda da kullanılabileceği açıklandı.

İstisnalar hariç neredeyse her kullanıcı interneti ilk başta Internet Explorer ile tanımıştır. Fakat bu tanışma kısa zamanda yerini ayrılığa bırakmış ve daha Chrome portakalda vitaminken kullanıcılar Firefox’u tercih etmişti. Bu pazara Chrome ve Opera gibi isimlerinde girmesi ile İnternet Explorer’ın pabucu tamamen dama atılmış ve artık dalga konusu olmuştu. Gerek yavaşlığı gerekse güvenlik zaafiyetleri açısından internet kullanımını işkenceye dönüştüren tarayıcı Microsoft Yetkililerinin de canını sıkmış olacak ki yeni bir sayfa açmak istercesine tüm enerjilerini Spartan’a harcadılar.

Windows’un çok güvendiği ve büyük umutlarla geliştirdiği Spartan henüz nedir ne değildir bilinmemekte. Özellikleri, görüntüleri ve bazı bilgileri sızdırılmış olsa da doya doya kullanamadık. Durum böyle iken tarayıcının mobil sürümünün çıkması açıkçası bizi biraz şaşırttı. Sadelik ve içerik odaklı olması ile Spartan bu huyunu mobil platformda da sürdüreceğini açıkladı.

Spartan ile henüz tanışmamış takipçilerimiz için ufak bir hatırlatma yapacak olursak; Stylus kalemler aracılığı ile not alma, iş ve kişisel olarak bölünebilen sekmeler, alınan notları paylaşabilme ve Windows’un diğer bombası Cortana ile tam uyum olarak özetleyebiliriz. Ayrıca sosyal medyayı da es geçmeyen tarayıcı ile okuduğunuz içeriği kolayca paylaşabilirsiniz.

spartan-microsoft

Windows gelişen internet teknolojilerinde kendi halinde takılan bir şirket haline geldi. Her ne kadar iddialı işler yapmaya çalışsa da Google, Samsung, Apple ve diğer üreticiler arasında çok geri planda kalmakta. Fakat bu geri planda kalma durumunu bilgisayarlar üzerinde en çok kullanılan işletim sistemi olma özelliği ile bazen artıya çevirmekte. Bu sebeple mobil Spartan’ın ne derece popüler olup olamayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz. Konu bilgisayar olsaydı konuşmak kolaydı fakat mobil işletim sistemleri işin içine girince Android ve iOS karşısında fazla bir şansı bulunmamakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz