Ana Sayfa İncelemeler Üç Büyük İşlemci Yarıştı: Apple A8 Şaşırttı

Üç Büyük İşlemci Yarıştı: Apple A8 Şaşırttı

Geçtiğimiz günlerde o kadar çok telefon tanıtımına şahit olduk ki kafamız yeterince karıştı. Apple mı? Samsung mu?  HTC mi? Bu sorulara net bir cevap vermek şu an için mümkün değil. Neden mi ?

Birisinin ekranı güzel diğerinin kamerası öteki ise dayanıklılık abidesi. İkisi aynı işletim sistemini kullanırken diğeri farklı bir kulvarda yarışıyor. Artık benim telefonum senin telefonundan daha iyi diyemeyeceğimiz kesin. Yüksek fiyatlar altında yatan ince detaylar kullanıcıların kafasını karıştırmaya yeter de artarken üreticilerin çeşitli işlemcileri tercih etmesi ile hangi telefonun daha performanslı çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmak mümkün değildi. Kamera, hafıza, tasarım ve diğer özellikler bir yana asıl performans sağlayan işlemciler bir yana koyulduğunda cihazının güçlü ve performanslı olmasını isteyen kullanıcının bu yazımızı dikkatle okumasında fayda var.

Geekbench 3 performans testi ile karşılaştırılan Samsung Galaxy S6’nın Exynos 7420‘ı, iPhone 6 Plus’ın Apple A8‘i ve HTC One M9’un Snapdragon 810‘u arasında şaşırtıcı sonuçlar elde edildi. Samsung tanıtım yaparken Exynos 7420’ın Snapdragon 810’ndan daha üstün olduğu ibaresini kullanmıştı. Test sonuçları da Samsug’u doğrular nitelikte. Bu açıdan işlemci bakımından Galaxy S6’nın One M9’dan daha üstün olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Çoklu çekirdek testinde Exynos 4.547 puan alırken Snapdragon 3.959 puan almakta. Apple ise vasat bir sonuç ile 2.911 puan alarak hayranlarını üzdü.

tekli çoklu

Yukarıdaki verilere bakarak net konuşmak isterdik fakat yapılan bir diğer test ile yani tekli çekirdek testinde ise Apple lider konumda. 1.626 puan ile diğer iki işlemcinin önüne geçen A8’i 1.443 puan ile Exynos 7420 ve 1.186 puan ile Snapdragon 810 takip etmekte. Kısaca Apple karakteristik özelliklerini yine belli etti diyebiliriz. Sonuçların en ilginç yanı ise dünyayı kasıp kavuran bu üç şirketin en zorlu rakibi Nvidia Tegra K1 Denver ile Nexus 9 olarak göze batmakta. Çoklu çekirdek testinde A8’i geride bırakan fakat Snapdragon ile Exynos’un hemen arkasında yer alan işlemci tekli çekirdek testinde tüm işlemcileri tokatlayarak 1.976 puan ile liderliği ele almış.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz