Ana Sayfa İnternet Mutlaka Bilmeniz Gereken 8 Gizli Google İpucu

Mutlaka Bilmeniz Gereken 8 Gizli Google İpucu

Mutlaka Bilmeniz Gereken 8 Gizli Google İpucu

Herkesin bildiği gibi Google bir arama motorudur, fakat tek görevi sadece internette olan şeyleri bulmak değildir. Google, sizi şaşırtacak bazı özelliklere de sahiptir.

Diyette iseniz yediklerinizin kalorisini Google ile hesaplayın

İşte hangi yiyeceğin, hangi kaloride olduğunu gösteren web sitelerinin ufak sırrı! Fakat tek problem var ki, dili İngilizce olan tarayıcılar için çalışmakta, eğer siz de tarayıcı dilinizi değiştirirseniz Google’ın bu benzersiz ve güvenilir uygulamasından yararlanabilirsiniz.

yemek kalorisi nasıl hesaplanır

Son derece güvenilirdir çünkü tüm veriler Amerika Tarım Bakanlığı tarafınca sağlanmaktadır. Sadece tarayıcı dilinizin İngilizce olduğundan emin olun ve arama çubuğuna öğrenmek istediğiniz yiyeceği yazın.
Örneğin “apple calories” gibi.

Google Chrome otomatik çeviri

Her ne kadar çeviri üzerine hizmet veren birçok site olsa da maalesef hepsi yetersiz ve bilimsel, argo ya da gündelik kullanılan kelimeleri sürekli olarak hatalı çevirmekteler.

Google Chrome otomatik çeviri
Google Translate en geniş kelime veritabanına sahip çeviri sitesi olsa da, maalesef o da ihtiyaçları tam olarak karşılayamamakta.
Fakat getirdiği bir inovasyonla bu açığını biraz kapatmış gibi. Eğer tarayıcınız Google Chrome ise çevirmek istediğiniz cümleleri kopyalayıp Google Translate’e çevirmenize gerek kalmıyor, sistem kullandığınız tarayıcı dilini ve web sitenin sunduğu dili otomatik olarak algılıyor ve her şeyi anlayabileceğiniz bir dile çeviriyor. Bu sayede dili ne olursa olsun birçok yabancı sitede dolaşabilir ve de ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz.

Google Doodle

Eğer her gün yaptığınız gibi bilgisayarınız açar ve çeşitli aramalar için Google ana sayfasını ziyaret ederseniz standart Google logosunun değiştiğini görebilirsiniz. Google logosu yerine gelen dizayn o güne ya da haftaya göre, özel anlar için tasarlanmıştır.

Google Doodle
Yani Google ziyaretçilerine küçük fakat etkili tarih dersi sunmaktadır.
Örneğin aşağıdaki linkten Google’ın Türkiye için üretmiş olduğu Doodle tasarımlarını inceleyebilirsiniz.
https://www.google.com.tr/doodle4google/doodler.html

Kendimi şanslı hissediyorum

Kendimi şanslı hissediyorum

Uzun yıllardan beri tuttuğu istatistikler nedeniyle Google daha siz arama kutusuna yazmaya başlarken, ne yazacak olduğunuzu anlamıştır bile. Bu nedenle de kelimenizin ya da cümlenizin sonunu otomatik olarak tamamlarlar. Eğer arama kutusuna ne istediğinizi girdiyseniz ve Google sonuçlarına yeterince güveniyorsanız, ara butonuna değil de, kendimi şanslı hissediyorum butonuna basmalısınız. Böylece Google size, aramanıza göre milyonlarca sayfa listelemez, direkt olarak en güvenilir ve aramanızla en çok bağlantısı bulunan siteye yönlendirir. Hem bu butonu kullanarak Google listeleme sayfasında çıkan reklamları da görmezsiniz.

Google Toplu Taşıma

google maps

Evet, Google Maps son derece büyük ve de kapsamlı, fakat bu kapsam düşündüğünüzden çok daha geniş.
Google Haritalar sayesinde sadece gitmek istediğiniz yerin konumuna ulaşmaktan öte, kendi yurt içi ya da yurt dışı seyahat programlarınızı da oluşturabilirsiniz. Mesela A noktasından B noktasına gitmek istediğiniz varsayalım, eğer Google Maps kullanıyorsanız alternatif rotalar oluşturabilir, araba, otobüs tren ya da vapur gibi, ne tarz araçlar ile yolculuk yapabileceğinizi öğrenir ve yol üzerindeki tüm restoran, cami, otel ya da banka gibi noktaları görebilirsiniz.
Eğer yabancı bir ülkede turist amaçlı bulunuyorsanız bu özellikler hayat kurtarabilir.

Google Haber Alarmı

Fiziksel gazete ve dergiler yavaş yavaş hakimiyetini kaybederken, online ortamda yayınlanan içerikler gün geçtikçe daha da popülerleşmekte, fakat milyonlarca gereksiz web sitesinin içerisinde doğru habere nasıl ulaşabilir ya da mutlaka görmeniz gereken haberleri nasıl kaçırmazsınız?
Tabi ki Google Haber ile..

google haberler
Yapmanız gereken sadece bir Google hesabı oluşturmak ve de haberler bölümünden ilgilendiğiniz kişi, olay ya da kurumları seçmek.
İsterseniz ilgi alanınızı anahtar kelimeler ile “ Suriye’deki iç çatışma “ olarak isterseniz de “ Lady Gaga’nın en son kıyafeti ” olarak belirleyin. Seçmiş olduğunuz anahtar kelimelere göre Google en son trendleri mail adresinize ücretsiz ve haber yayınlanır yayınlanmaz gönderecektir.

Google Street View

Oturduğunuz yerden tüm dünyayı gezebilmeniz için en ideal uygulamalardan birisidir.
Google Street View ile yapmanız gereken sadece internet sitesini açmak ve sokakları, müzeleri ya da özel alanları interaktif bir şekilde gezmek.

Google Street View
Çok uzun süredir üzerlerine kamera yerleştirilmiş Google araçları sokak sokak tüm dünyayı dolaşarak 360 derece fotoğraflar çekmekte ve ardından bu fotoğraflar özel bilgisayar stüdyolarında sanal tur için uygun bir hale getirilmekte.
Fakat doğal olarak fotoğraf makineleri sokakları olduğu gibi, insanların da komik ve ilginç hallerini kayıt altına alabilmekte.

Google Döviz Kurları

Google, tüm dünyadan, tüm kullanıcılarına ücretsiz ve anlık güncellenen döviz çevirileri sunmaktadır, böylelikle herhangi bir kuru öğrenmek istediğinizde çeşitli sitelerde vakit kaybetmeden, en güvenli sonucu sadece tek bir Google araması ile öğrenebilirsiniz.
Yapmanız gereken sadece öğrenmek istediğiniz tutarı ve de döviz cinsini yazmaktır. Google tarayıcı dilinizi otomatikman öğrenecek ve güncel kur bilginizi size verecektir.
Örneğin sadece “ 100 dolar ” yazdıysanız, sonuç olarak yukarıdaki görsel elde edersiniz, fakat dikkat etmeniz gereken nokta şudur ki, tutar ve kur haricinde hiçbir şey yazmamalısınız, “ 100 dolar kaç lira eder “ gibi bir arama yaparsanız sadece kur siteleri karşınıza çıkar.

1 Yorum

  1. Google bu tarz fonksiyonları ile birçok siteyi baltaladı. “Eskişehirde abc şirketleri” yazıyorsun sana harita üzerinde ne tarafta oldukları, telefon numalaraları vs birçok bilgileriyle vererek 10 şirketi kendisi sıralıyor. İnsanların aramalardaki sitelere girmesine engel oluyor. Bu şekilde bu hizmetleri kendi sağlasa da diğer siteler ziyaret edilmediği için reklam gelirlerinde düşüş yaşayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz