Ana Sayfa Mobil Nokia Lumia 520 İncelemesi

Nokia Lumia 520 İncelemesi

Nokia’nın çok satan telefonları arasında olan Nokia Lumia 520 akıllı cep telefonunu ineceleme altına aldık. Özellikle belirtmek isterizki  son zamanlarda akıllı telefon dünyası ve Windows Phone akıllı telefon pazarı düşünüldüğünde  son yıllarda  en çok satış başarısı gösteren  akıllı telefonlarından biriside Nokia Lumia 520 diyebiliriz.

Nokia Lumia 520 modelleri son yıllarda büyük başarı sağlayarak daha fazla başarılı satış rakamlarına sahip olmuştu. O halde direkt olarak sizleri bekletmeden incelemeye geçelim.

Nokia-Lumia-520-2

Ekran ve Donanım Performansı.

Nokia Lumia 520 ekran olarak çok fazla bişey beklemek gereksiz olur, Nokia Lumia 520 ekran açısında her ne kadar yeterli olsa da parlaklık olarak diğer üst model akıllı telefonlara aynı oranda değil. Ancak çizilme konusunda Gorilla Glass 3 ekran teknolojisi ile beraber neredeyse hiçbir şekilde çizilmeyen Nokia Lumia 520 Gorilla Glass 3 teknolojisini en üst seviyede kullanıyor diyebilirim. Her ne kadar 599TL fiyatı ile başarısız bir ekrana sahip olduğu öne sürülse de 1.5 yıl gibi bir süre içerisinde defalarca yerlere düşürdüğüm Nokia Lumia 520 modeli sapasağlam yerinde duruyor. Ancak belirtmek isterim ki arka kapak ekrana göre çok daha çabuk kırılıyor. Bu işte bir tuhaflık var dediğinizi duyar gibiyim ancak bunu Nokia’ya iletmek gerek.

Donanım Performansı.

Nokia Lumia 520 akıllı telefonları donanım ve yazılım olarak Windows Phone 8.1 işletim sistemi ile beraber yeterli bir donanım sunuyor, hatta ve hatta başarılı bir donanım sunmasından kaynaklı olarak sadece 200 MB RAM kullanım izni vermesine rağmen Asphalt 8 gibi oyunları rahatlıkla oynatıyor, tabii kısıtlamalar dahilinde oynattığı daha yüksek oyunlar da yok değil. Yani Nokia Lumia 520 modellerini 599TL fiyat ile satın aldığınızda emin olun diğer tüm aynı fiyat ile satılan Android işletim sistemine sahip Samsung, LG akıllı telefonlarından çok daha hızlı ve performanslı bir akıllı telefona sahip olacaksınız.

Nokia-Lumia-520-3

Ses Kalitesi ve Mikrofon.

Ses denince biraz durmanız gerek diyebilirim, bir iPhone 6 sesi çıkarmayacak kadar küçük olan Nokia Lumia 520 modelinde müzik dinlemek isterseniz gerek kulaklık gerek hoparlörler ile beraber çok yüksek sesli müzik dinleyemez ve müzik dinlemekten video izlemeye kadar ses sorunları yaşayabilirsiniz. Akıllı telefonun bu özelliğini Nokia neden böyle yapmış anlamış değiliz.

Şarj, Batarya, Pil.

3 düşman bir araya geldi. Pil ve batarya ne demek sorusunu duyar gibiyiz ama sizleri biraz bekleteceğiz. Nokia modellerinde sıradan bir şarj sorunu yaşamayacağınızı Nokia 3310 modellerinden beri bilirdiniz değil mi? Ancak o eski zamanlarda ve cep telefonlarında kaldı, artık 2015 yılında yaşıyor ve 2015 yılının ortasında yaşıyoruz, yani Nokia batarya ve pil konusunda bu modelde geri kalmış diyebiliriz. Bir günü internet kapalı olarak çıkaracak güce ve batarya kapasitesi ile beraber 1500 mAh gücünde bir batarya ile satışa sunulan Nokia Lumia 520 modellerinde oyun oynayıp internete girer ve üzerine tekrar oynayıp hala şarj etmicem diyorsanız bu telefonu tercih etmeyin diyebilirim.

Nokia-Lumia-520-4

Kasa Kalitesi.

Nokia Lumia 520 modellerinde kasa açısından sağlam bir donanım ile satışa sunuluyor dedik ve donanım konusunda da sürekli olarak incelemeler yaptık, yakın zamanda sizlerle beraber Nokia bu modelde donanım kalitesini kasa kalitesine de başarılı olarak kullanıcılarına sunmuş. Nokia Lumia 520 modelleri kullanırken herhangi bir korku yaşamanıza gerek yok diyebilirim, sadece çok hızlı düşürürseniz arka kapağın çatlayıp kırılacağını garanti ederim. En azından 2 tane bir sarı bir kırmızı kapakta aynı sorunu yaşadım.

Windows Phone.

En can alıcı noktalardan bir tanesi işletim sistemi olan Windows Phone işletim sistemi Nokia modellerinde daha doğrusu Nokia Lumia 520 modellerinde en azından 2 yıl süre kadar daha başarılı olarak güncelleme alacak. Bunun nedeni 3 yıl güncelleme desteğine sahip olan Microsoft Windows Phone sistem yazılımları yakın zamanda aldığı güncellemeler ile beraber şirketin yönetici ekibi tarafından 2 yıl süre ile beraber daha güncelleme alacağı ve güncelleme desteğinin bazı kesintiler yaşayarak da olsa mutlaka Nokia Lumia 520 modellerine verileceğini açıklamıştı.

Nokia Lumia 520 modellerine verilecek olan yeni güncelleme Windows 10 diğer adıyla Windows Phone 10 kullanıcılarına çok daha fazla özelliği sunacak ve daha fazla kullanıcının dikkatlerini üzerine çekecek. Nokia Lumia 2 yıl güncelleme desteği verirken diğer 599TL modellerde en azından 1 ay güncelleme alamayacağınız kesin diyebilirim. Belki ASUS modelleri ne olacak sorusunu soruyor olabilirsiniz ve ASUS modellerini almak istiyor olabilirsiniz ancak Asus tarafından geçtiğimiz günlerde tüm ASUS modellerine güncelleme verileceği açıklanmış söz verilen tarihte yayınlanmamıştı ve bir kaç ay sonrasında yayınlanacağı açıklanmıştı.

Bundan dolayıdır ki benim en azından kendi adıma sizlere tavsiye edeceğim ASUS modelleri değil Nokia Lumia 520 modelleri olacaktır, eğer ben Android kullanıyorum Windows Phone bana gelmez diyorsanız tabii Android alırken de akıllı karar vermenizi öneririm. Samsung Galaxy Grand 2 Neo modelleri ile beraber çok fazla karşılaştırılan Nokia Lumia 520 modellerinin Samsung Galaxy Grand 2 Neo modellerinden çok daha hızlı ve daha ileri tarihlere kadar güncelleme alacağını da garanti ederim.

Neden 520? Neden başka modelleri tavsiye etmiyorsunuz?

Sizlerin bu soruyu sorma hakkı tabii ki de var, ancak bizlerin kullanım sonrasında bu açıklamaları yaptığımızı ve her şirketin akıllı telefonlarına eşit davrandığımızı belirtmek isteriz. Sizler daha başarılı akıllı telefon kullanın diye 599TL parayla en iyi alacağınız akıllı telefonun Nokia Lumia 520 modeli olduğunu bilmenizi isterim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz