Ana Sayfa Teknoloji Rulman Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Rulman Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Makinelerde bulunması gereken en önemli parçalardan biri olan rulman, üretim sürecinin sorunsuz geçmesini ve makinenin daha verimli olmasını sağlar. Bu parçalar kendi içerisinde ince cidarlı rulman, bilyalı ve bilyasız rulman gibi birçok çeşide sahip olup havacılık, inşaat, savunma sanayi, raylı sistemler gibi geniş bir alanda kullanılır. Rulmanlar kullanım alanı ve şekil olarak birbirinden farklılık gösterir. Ancak üretimi ortaktır. Torna yapılmış ve ısıl işleme tutulmuş olan halkalara, fonksiyonel taşlama ve genişlik ayarları yapılarak elde edilir. Bunlar sayesinde makinedeki dönme mekanizması sorunsuz şekilde çalışır.

İstediğiniz performansı alabilmeniz için sektöre ve makineye uygun rulman seçmeniz gerekecektir. Bu amaçla piyasada yaygın olarak bulunan rulman firmalarından birini tercih edebilirsiniz. Eğer kullanım sektörünüz inşaat ise bu durumda ince cidarlı rulman çeşitleri sizin için daha uygun olacaktır. Böylece yapılarınız daha dayanıklı ve sağlam hale gelecektir. Aynı zamanda kullanacağınız rulman size yüksek güvenlik imkanı da sunacaktır. Bunun yanı sıra asma köprü rulmanları için de talep fazladır.

İnce Cidarlı Rulman Nedir?

Genel savunma sanayisinde ve inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılan ince cidarlı rulman sanayi ve havacılık sektörlerinde de tercih edilir. Bu rulmanları seçerken dayanıklılık, güvenilirlik, kalite ve uygun fiyat gibi özelliklere dikkat etmeniz gerekir. Kullanacağınız rulman sayesinde sürtünmeyi azaltabilir, yükün taşınmasını sağlayabilir ve çelik malzeme kullanmanın getirdiği avantajla makinenizi daha sağlam hale getirebilirsiniz.

Yaygın şekilde kullanılan ince kesit rulmanlar çalışma sırasında son derece düşük seviyede ses çıkarır. Aynı zamanda yüksek yük taşıma hassasiyetinin yüksek olması bu parçaları daha da kullanışlı hale getirir. Genellikle bu rulmanlar farklı tasarımlarla sunulmakta olup kare şekilli çapraz kesitli olanları daha çok kullanılır. Çapraz kesit kısmı her seri için aynı olmaktadır. Bu özelliği nedeniyle ince cidarlı rulman, sabit kesitli rulmanlar olarak da ifade edilir. Bu tarz parçalar son derece kompakt ve daha hafif olan tasarımlara ulaşmak için tercih edilmektedir.

Asma Köprü Rulmanları

Köprünün daha dayanıklı hale gelmesi amacıyla kullanılan asma köprü rulmanları mühendislere kolaylık sağlar. Bu tür köprülerin yapılması mühendislik faaliyetlerinin en zor işlerinden biri olarak tanımlanır. Bunu kolay hale getirmek adına kullanılan parçalardan biri olan asma köprü rulmanları büyük yapıların yapısal sağlamlığını arttırır. Her bir parça köprü inşaatı ve asma köprü modelleri için özel olarak üretilir. Çeşidi ne olursa olsun tüm rulmanlara en güvenli şekilde ulaşabilmek için Akar Rulman’ı tercih edebilirsiniz. Konstrüksiyon ve inşaat rulmanlarının tedarikinde öncü firma olan Akar Rulman çok sayıda anlaşmalı firmaya sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz