Ana Sayfa Donanım Modern Güvenlik Sistemlerine Bakış: Geçiş Kontrol Sistemleri

Modern Güvenlik Sistemlerine Bakış: Geçiş Kontrol Sistemleri

Teknolojinin gelişmesiyle beraber geçiş kontrol sistemleri yaşamın her alanında güvenlik çözümü olarak tercih edilmektedir. Bu konunun içerisine pek çok alt başlık girmektedir. Yazıda detaylı olarak modern güvenlik sistemlerinin avantajlarını ve kullanım amaçlarını görebilirsiniz.

Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir?

Kişi ya da kişilerden oluşan topluluklar her daim toplu yaşam alanlarında yer almaktadır. Bu girişlerin kontrol edilmesi ve sınırlandırılması için kullanılan sisteme geçiş kontrol sistemleri denir.

Bu sistemler kullanım alanına göre çeşitlenir. Genel anlamda sistem geçiş kontrol noktaları ile sağlanır. Turnike, kapı, asansör, otopark gibi girişlerin sınırlandırıldığı toplu ihtiyaç alanları olabilmektedir.

Genel anlamda modern güvenlik sistemi olarak geçen bu tanım iyi yapılarak geçiş kontrol sistemleri nedir sorusuna yanıt olur.

Biyometrik Geçiş Kontrol Sistemleri Hangi Alanda Kullanılır?

Bu modern geçiş güvenlik sistemi tanıma sistemleri amacıyla kullanılır. Şifre ya da kartların yerine yüz tanıma ve parmak izi vb. kimlik saptamak için kullanılan biyometrik fiziksel ve davranış tanıma sistemine biyometrik geçiş kontrol sistemleri denir.

Kimlik saptamak yaşamın birçok alanında güvenlik hizmetlerinin sağlanması için gerekli olan bir durumdur. Örneğin cezaevlerinde ziyaretçi kesim göz organının taranması ile kontrol sisteminden geçer.

Yüz Tanıma Sistemleri Hakkında

Yüz bölgesinin fiziksel ve davranış özellikleri tanınarak kimliğin belirlenmesinde kullanılan sisteme yüz tanıma sistemleri denmektedir.

Bu sistem geçiş ve kontrollerde modern güvenlik sistemi olarak kullanılmaktadır. Biyometrik tanıma çeşidinin içerisinde yer almaktadır.

Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri Hakkında

Kişilere bir kart verilerek ilgili kişinin bu kartı okutması sonucunda giriş ve çıkışın sağlanması, kaydedilmesi, ilgili girişte kullanılan sistemin açılıp kapanmasını da sağlayan okuyucu sistemine kartlı geçiş kontrol sistemleri denmektedir.

Bu sistem modern çeşitten ziyade geleneksel olarak, uzun dönemdir tercih edilen güvenlik sistemidir. Örneğin bilet almak için girilen turnike kapılarında bu kart sayesinde giriş ve çıkışı takibi yapılmaktadır. Her sistemde olduğu gibi belirli bir maliyeti de bulunmaktadır. Bu maliyetlerin arasında amacın sağlanması için kontrol kartı en önemli maliyet faktörünü oluşturur.

Bir diğer çözüm ise sensörlü sistemdir. Mağazaların belirli alanlarına otomatik bir sistem yerleştirilir. Bu sistem kişi sayma amaçlı olarak kullanılan güvenlik sistemidir. Birçok sektör güvenlik çözümlerinde bu sistemi tercih etmektedir. Sistemin yaptığı işler arasında mağazaya giren ve çıkanı saymak, vitrin önünde bekleyeni saymak, mağazada yer alan anlık kişi sayısını belirlemek yer almaktadır.

Sistemin kullanılış amacı ise pazarlama açısından müşterilerin mağaza içerisinde ne kadar sürede kaldığını da göstermektedir.

Kapı Geçiş Kontrol Sistemleri Hakkında

Toplu kullanım alanlarında kontrol edilmesi gereken geçiş noktaları bulunmaktadır. Bu geçiş noktalarını daha çok kapılar oluşturmaktadır. Geçişe izin veren okuyucu araçlar sayesinde kapılar açılır. Geçiş yetkisi olmayan kart ya da başka bir araç kullanan kişilere giriş izni verilmez.

Bu olayı kontrol eden sisteme de kapı geçiş kontrol sistemleri denmektedir. Bu sistemler de güvenliğe ihtiyaç duyulan birçok alanda kullanılmaktadır.

Geçiş Kontrol Sistemleri Nasıl Temin Edilir?

Bu sistemlerin temini için öncelikle güvenlik çözümleri sunan bir firmayla iletişime geçmeniz gerekir. Sensormatic iş zekası ve güvenlik sistemleri en çok önerilen firmalardan biridir. Firmadan ihtiyaç duyduğunuz güvenlik çözümüne yanıt verecek teknolojik araçların temini ve kurulumu için destek alabilirsiniz. Sistemlerin kurulması, sistem araçlarının sağlanması ve gerekli geçiş kontrol protokolü hizmetlerini almak Sensormatic güvenlik çözümlerini ziyaret edin.

PDKS Sistemleri

Personel devam kontrol sistemlerine PDKS sistemleri denmektedir. Bu sistem firma çalışanlarının işe başlama ve bitirme saatlerini kontrol eder. Sistem sayesinde izinler, mazeretler, saatler, sorumluluklar, devamsızlıklar kayıt altına alınır.

Bu veriler sayesinde puantaj kartları hazırlanır ve saklanır. Bu kontrol sistemi daha çok kalabalık iş yerlerinde tercih edilir. Örneğin fabrikalar buna örnek olabilir.

Turnike Geçiş Kontrol Sistemleri

İlgili binanın ya da alanın giriş ve çıkışının kontrol altına alınması, güvenliğinin sağlanması amaçlarıyla kullanılan sisteme turnike geçiş kontrol sistemleri denir.

Bu sistem günümüzde kullanılan kontrol sistemlerinde bir tanesidir. Geçiş önemli ve özel tasarlanan ekipman ile sağlanır. Turnike kelimesi ise tek bir kişinin geçmesine izin veren kapı olarak tanımlanmaktadır.

Sistemin kurulması bu kapıya bağlıdır. Bu turnike kapısı daha çok ulaşım araçlarının geçiş alanlarına girerken kullanılır. Açık geçiş alanlarında daha çok tercih edilir.

Turnike kapıları fiyat ve modele göre değişkenlik gösterebilir. Boy turnike kapısı, engelli geçişi turnike kapısı, hızlı geçiş turnike kapısı gibi çeşitleri vardır.

Tüm bu modern ve geleneksel kontrol sistemlerinin tamamından, kullanım alanlarından, fiyatlarından ve kurulumundan bilgi sahibi olmak için www.sensormatic.com.tr sitesinden yararlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz