Ana Sayfa Teknoloji SEO’da Büyük Gelişme ! Page Speed Sıralama Faktörü

SEO’da Büyük Gelişme ! Page Speed Sıralama Faktörü

google page speed SEO

2018 Ocak itibari ile Google tarafından, sitelerin hızları konusunda bazı önemli açıklamalar yapılmıştı. Bu açıklamalardan en önemlisi ise 2018 Temmuz ayı itibari ile Google’un sayfa hızını sıralama faktörü olarak kabul edeceği yeni bir güncelleme yayınlanacak olmasıydı. Yeni güncelleme henüz yayınlanmadı fakat güncelleme hakkında bazı yeni bilgiler var.

John Mueller geçtiğimiz hafta yayınlanan Hangout’u sırasında yeni güncellemenin sadece yavaş sitelerle sınırlı kalacağını tekrardan doğruladı. Fakat bunun ötesinde şeyler var. İsterseniz önce yeni güncelleme hakkında bu Hangout’dan yola çıkarak güncellemeye ilişkin olarak doğrulanan kısımlarına değinelim:

  • Bu güncelleme yalnızca düşük hızlı internet sitelerini etkileyecek.
  • Uygulanacak hız skalaları zamanla aşamalı olarak arttırılabilir. (yani sunabileceğiniz en iyi hızı sunmayı hedeflemelisiniz)
  • Güncelleme hala tam anlamıyla yayınlanmadı fakat bu ay içinde yayınlanmış olacak.
  • Eğer siteniz gerçekten aşırı hızlıysa sitenizin hızını arttırmak ekstradan sıralama avantajı sunmayacak.

Bu maddelerin bir kısmı oldukça anlaşılır. Artık düşük performans gösteren yavaş internet siteleri sıralamalarda daha aşağıda yer alacak. Teknolojilerin daha hızlı olana imkan vermesi halindeyse Google kendi içinde kurduğu hız skalasını genişletecek.

  1. madde ise şu an kilit konumda. “Tatminkar hızdı olan internet siteleri güncellemeden etkilenmeyecek ve sitelerini hızlandırmaları halinde SERP üzerinde ekstra avantaj elde edemeyecekler.”Uzun lafın kısası; siteniz yavaş ise bu güncellemeden olumsuz etkilenecekseniz. Siteniz zaten hızlı açılıyorsa olumsuz etkilenmeyeceksiniz. Yine de bu noktadan sonra sitenizin hızını arttırmış olsanız bile ekstradan avantaja sahip olamayacaksınız. John Mueller’in tweet’i de tüm bunları doğruluyor: https://twitter.com/JohnMu/status/1014015857628938241

Kaynak: https://twitter.com/yemlihatoker/status/1020305088810815489

https://www.linkedin.com/in/yemliha-toker/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz