Ana Sayfa Bilim Teknik Su Altında Wi-Fi

Su Altında Wi-Fi

Su altında wi-fi olur mu demeyin. Rusya Tomsk Politeknik Üniversitesi (TPU) Deniz Jeolojisi Telekominikasyon Laboratuvarı Bölüm Başkanı Yuri Svinolupov, yapılan testlerde saniyede 1.2 kilobit hızında veri aktarmayı başardıklarını söyledi. Test edilen cihazın su altında 6 km derinliğinde bile veri aktarabildiği biliniyor.Modemin amacı bilgi akışı, bilgi toplama ve aktarma, görüntü tanımlamadır. Bu da su altı depremlerinden Dünya’nın oluşumuna kadar bir çok soruya cevap bulunabileceğini gösteriyor. Cihaz daha derinlere indirilirse bir çok cevapsız soru cevaplarına kavuşacaktır demektir.Fakat bu gelişme çevrecilerin dikkatini kötü yönde çekecekmiş gibi görünüyor. Su altında ki bazı yaşam formlarının bu gelişmeden olumsuz etkileneceği düşünülüyor. Elektromanyetik dalgaların insan sağlığına olumsuz etkisi hala araştırılmaktadır. Fakat özellikle su altında yaşayan bazı canlıların bu tür dalgalara karşı daha hassas olduğunu bilmekte fayda var..

Araştırmacılar, bu teknolojinin çevre sorunlarının tespit edilmesine ve çözülmesine yardımcı olabileceğini söylüyor. Fakat aynı zaman da su altında ki yaşamı ne kadar etkileyeceğine dair bir bilgi verilmemekte.Modemin şu anki hali ile 200 bit hızında veri aktarabildiği söyleniyor. Modem üzerinde ki testler henüz tamamlanmamış fakat önümüzde ki bir kaç yıl içerisinde tamamlanacaktır.

10945341_1538985586377726_1326556154_n

Mikro dalga fırınlar (Wi-Fi ile benzer bir frekansta çalışır) yaklaşık 1000 Watt güçle çalışır ve yüksek derecede içerisinde ki alana odaklanmıştır. Belki sadece 1 Watt sızabilir dışarıya, ve o bile son derece güvenli olarak kabul edilmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz