Ana Sayfa Mobil Otizmli Bireylere Samsung’dan Müjde

Otizmli Bireylere Samsung’dan Müjde

Otizm, 0-3 yaş arasında başlayıp ömür boyu devam eden bir rahatsızlıktır. Bireylerde sosyal iletişim ve etkileşim konusunda ciddi sıkıntılara yol açan bu rahatsızlık, beyin gelişimini engellemektedir. Kalıtımsal olduğu düşünülen fakat tam olarak nasıl ebeveynlerden çocuğa geçtiğine dair bilgi edinilmeyen otizm, belki de 21. yy. teknolojisi içerisinde sırrını koruyan nadir rahatsızlıklardan birisidir.

Teknolojiyi insan hayatına entegre etmeye çalışan ve yaptığı yenilikler ile sosyal yaşamın daha da içine giren Samsung bu konuya duyarsız kalmayarak bir uygulama geliştirdi. Look At Me uygulaması alanında uzman profesörler ile beraber otizmli bireylerin kişisel gelişimleri ve eğlenmeleri amacı ile üretilmektedir. Sosyal bir projeye adım atan Samsung’un bu davranışını takdir etmemek elde değil.

Otizmli bireylerin sosyal etkileşim ve iletişim problemi olduğuna dair bilgiyi yazımızın giriş kısmında vermiştik. Bu sebeple otizmli bireylerde en sık görülen rahatsızlık göz teması konusunda. İnsanlardan korkarcasına göz temasından ve dikkatten kaçınan otizmli bireyleri Look At Me uygulamasının yardımı ile bu konuda geliştirmek mümkün. Yapımı sırasında 20 otizmli çocuk kullanılan uygulama 8 haftalık bir deney sürecinden geçti. Bu süre zarfında otizmli çocuklardan neredeyse tam not alan uygulama aynı zamanda çocukların elinde olmadan gerçekleştiremedikleri bazı durumları da güçlendirdi. Duygu, hafıza ve göz göze gelme konusunda olumlu sonuçlar alan uygulamanın bir diğer artısı ise araştırmalar sırasında ortaya çıkan otizmli bireylerin teknolojik araçlara karşı ilgisi.

1a

İçerisinde birbirinden eğlenceli ve otizmli çocuklar açısından oldukça faydalı görevler ile donatılmış Lookt At Me uygulaması şu an için Galaxy S5, S4S3Note 4Note 3, Note 2Zoom 2Zoom ve Tab S modelleri ileuyumlu. Play Store’da bulunan bu uygulama henüz tam olarak kullanıma açılmış değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz