Ana Sayfa İnternet TTNET Adil Kullanım Kotasını Kaldırma

TTNET Adil Kullanım Kotasını Kaldırma

İnternet günümüzde en çok kullanılan ve olmazsa olmaz bir ihtiyaç haline geldi. Banka hesaplarımızı kontrol ediyor, gazete ve dergi okuyor, araştırmalarımızı gerçekleştiriyor, arkadaşlarımızla sohbet ediyor, dizi ve filmleri bile internet üzerinden izliyoruz. Durum böyle iken sürekli internet kotamızı harcıyoruz. İnternet sağlayıcısı olan ve Türkiye’deki diğer internet sağlayıcılarından daha fazla kullanıma sahip olan TTNET ise bu kota konusunda bir sınırlama yöntemine başvuruyor.

Sınırsız internet adı altında satılan paketlerin 50 ve 100 GB kotasının geçilmesi halinde internet hızını düşüren TTNET, zaten en pahalı teknoloji ve internet kullanan ülkeler arasında bulunan ülkemizi ve insanımızı bu hamlesi ile katlanılmaz bir işkenceye dönüştürüyor. Fiyat ve performans arasındaki orantının dengeli olmaması ise kullanıcıları alternatif yollara yönlendirse dahi ikamet edilen bölge sebebiyle alternatif yöntemler çaresiz kalabiliyor.

Bizzat denediğimiz ve olumlu sonuçlarla karşılaştığımız bir yöntemi paylaşarak sizinde internet kullanımınızı işkence olmaktan kurtarmayı hedefliyoruz. Yöntemimiz, modem ayarlarında bulunan MTU değerleriyle ilgili.

Yöntemi anlatmaya başlamadan önce, bu yöntemin tamamen modem ile ilgili olduğu ve modemin versiyon veya yazılımından dolayı geçerli olamayacağını bilmeniz gerekli.

Modem markamız Airtes olduğu için ve bu modemde denediğimiz için yöntemi Airtes marka modemler için anlatıyoruz.

Öncelikle tarayıcınız üzerinden araç çubuğuna 192.168.2.1 yazarak modem ayarlarını değiştirmek için giriş sayfasına giriyoruz.

Giriş sayfasında kullanıcı adı ve şifre bölümünü kendi bilgilerinizi kullanarak dolduruyor ve girişe tıklıyoruz.

* Standart olarak, k. adı = admin  şifre = ttnet’tir. Fakat modem modeline göre bu durum değişiklik kazanabilir. Bu sebeple internetten modeminizin giriş bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Girişi yaptıktan sonra internet bölümü ve internet ayarları üzerinden MTU bölümünü bularak ve orada bulunan değeri değiştirerek internet hızınızı yükseltebilirsiniz.

Örnek : Bizim standart rakamımız 1492 şu an ise 1498.

Ne yazık ki kesin bir rakam söylenmemekte. Bu durum tamamen sizin hat genişliği, modem, bağlantı hızınız ve modem model ve sürümü ile alakalı.

internet-download-manager_idm-ana-ekran_851x628

Hızınızı test ederken torrent üzerinden bir dosya indirebilir veya çeşitli dosya indirme araçları ile internet hızınızı test edebilirsiniz. Unutmayın ki bazı rakamlar sizin internetinizi yani download hızınızı arttırırken internet sitelerine girişini engelleyebilir. Bu sebeple kullanacağınız MTU değerini özenle seçmeniz gerekmektedir.

28 YORUMLAR

 1. Bu ttnet adil kullanım kotası kaldırmak benim baya işime yarıycak. Film dizi video fazla izlediğimden 15 gün sonra internetim çok yavaşlıyordu. Şimdi denedim bakalım olucak mı bakalım akk bitimini beklicez

 2. Bence ttnet akk’yi ya kaldırmalı ya da düşen hız değerini artırmalıdır. 100 Mbit internet bağlantısı sunup, 50-100 GB’tan sonra 3 Mbit’e düşürmesi tam bir saçmalık. Son zamanlarda artık 8 Mbit bağlantı yerine herkesi 16 Mbit bağlantıya geçiriyorlar ancak upload yıllardır 1 Mbit ve akk de sabit. Buna “Masrafsız, söz oyunlarıyla para kazanmak, eskiyi yeni gibi gösterip satmak” denir ve bu da ticarette üç kağıtçılıktır. Evet, TTNet şu an bunu yapıyor.

  Konuya gelirsek MTU değerleri ile oynamak faydalı olabiliyor ancak yine durum eski haline dönebiliyor. Keşke AKK’yi kesin bir yolla kaldırabilseydik 🙂

 3. TTNET’in insanlar üzerinde oynadığı büyük bir oyun. 8mbit hız diye alıyoruz 3’e düşürüyorlar. İnsan hayret ediyor. Normalde böyle bir şey yapmam ama onların oyununa karşın benim savunmam bu olacak gibi. Size paylaşım için minnetarım.

 4. Bu yazdıklarınızı deneyeceğim ve eğer dediğiniz gibi kota manipüle ediliyorsa tekrardan teşekkür için geleceğim. Teknolojiyi bile kendilerine benzetip türlü çakallıklar yapıyorlar ya, yatacak yerleri yok.

 5. Böyle saçma sapan işler ancak ülkemizde oluyor adil kullanım kotası nedir arkadaş hiç bir şey yapmadan belli bir süre sonra adil kullanım diye mesaj geliyor bu program eğer işe yarıyorsa çok kişinin işine yarayacaktır teşekkür ederim.

 6. Gerçekten saf saçmalıktan ibaret. Dünyada ülkeler internet kullanımını yaygınlaştırmaya çalışırken biz kısıtlıyoruz. Eğer cidden ve gerçekten altyapının yetersizliğinden korkuluyorsa, günün seçtiğimiz 12 saati (sabah iş saatinde mesela) hız yarıya düşürülür, kalan saatler (mesela gece) tam hızda olur, yani geceleri download etmek için gibi. Yani umut hiç böyle bir sınırlandırmaya gidilmemesinde ama Türkiye burası, oluyor.

 7. Dünyada AKK saçmalığı sanırım sadece bizim ülkemizde var. 100mbit bağlantı hızında internet kullandığımızı düşünürsek saniyede 10 ile 15mb arasında bir download hızımız oluyor fakat AKK saçmalığı nedeni ile 100GB kullanımı geçtiğimizde hızımız 3mbit oluyor. Saniyede 15mb hız ile download yapıyorken bu hız 300kb’lere kadar düşüyor Ferrari’den inip eşeğe binmek gibi.

 8. Dünyada en yavaş ve en pahalı interneti kullanan ülkelerden biriyiz. AKK yüzünden dosya indirmeye korkar olduk. Zaten TTNET’in internet sektöründe bahsettikleri hizmetleri adam gibi vermemeside cabası. Allahım sonumuzu hayreylesin.

 9. Zaten adil kullanımı da TT net modem üzerinden yapıyor. Modem satabilemek için de ne zaman bir sorun çıksa modeminizi değiştirin, size modem verelim vs gibi şeyler söylüyorlar. Uzun uğraşlar sonucunda hatta gelen bant genişliğinin tümünü kullanmaya başladım. Ancak eski modemde hız düşüyor. O modeme bu yöntemi uygulayıp test edeceğim. Teşekkürler.

 10. TTNET adil kullanım kotasını kaldırsa da pek fark edeceğini sanmıyorum. Adamlar zaten yavaş internet sağlıyor. Kampanya diye internet hızını 16 mbps’ye çıkarttı hız sorgulamadan baktım yine 8 aradım adamlar hattın kaldırmadığını söylüyorlar. Daha fazla para almak için hat kaldırmadığı halde 16 mbps’ye yükseltiyor ayrıca hattın kaldırmaması sebebiyle modem reset atıp duruyo kendiliğinden. neyse ttnet kazık bi firmadır ama kullanıyorum yapacak birşey yok :/

 11. Arkadaşlar bu AKK dur deme zamanı geldi!
  Yasal olarak da artık haklarımızı aramak için CHANGE.ORG da kampanya başlattık.
  Olur mu yahu? demeyin. Bir çok başarılı kampanya hedefine ulaştı ve artık sıra bizde
  Tek ricam arkadaşlarınıza yaymanız ve 1 imza atmaları.
  Teşekkür ederim.
  https://www.change.org/p/ttnet-bilgi-teknolojileri-ve-iletişim-kurumu-telekomünikasyon-iletişim-başkanlığı-internet-zinciri-akk-derhal-kaldırılmalı?just_created=true

 12. ben ZYXEL WMG 3312 B1OB MODEL KULLANIYORUM, SAYFADA 2 ADET MTU SAYFASI VAR, BENDE ULRANET 16 BİT HIZ PAKETİNİ KULLANIYORUM. BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ ? UZAKTAN BAĞLANTI İLE, LÜTFE ADİL KOTA KURTULMAK İSTİYORUM.

 13. Arkadaşlar aslında imza toplanıp mahkemeye verilirse bu iş biter çünkü adil kullanım tüm internet kullanıcılarının genelini kapsadığı için şu anda 1000 küsür lira verip AKK engeline takılmayan kişilerle bizim aramızda yaşanan bu durum adil kullanımdan çıkıyor ve bu gerçekten adil değil ben 78 lira verip 16 mbit hız alıp 75 GB Kota engeli yaşıyorsam 229 lira verip 24mbit hız alıp limitsiz kotasız kullanan kişinin de 200 küsür GB tan sonra kotaya girip hızı düşmesi gerek ama düşmüyor bu da genel olarak adil olmuyor imza toplanıp buna karşı çıkan bir milletimiz yok sırt tutan bir millet değiliz malesef herşeye eyvallah diyen bir milletiz uyanık olmak lazım 3-4 dava açılarak herşey yoluna girer. En komik yönüde bu üçkağıtçılığın adının ADİL olması çooooook komik paramızla rezil oluyoruz dünyanın neresinde bu var örnek gösterebilecek var mı acaba

  • Merhaba bu değerli yorumunu okudum ve kaç yıldır bunun için sesimi duyurmaya çalışıyorum ama nafile herkesin hoşuna gidiyor demek ki sınırlı yaşamak anlamış değilim 🙁

 14. normalde hiç bir ülkede yokkken sadece türkiyede var bunları hapis cezası verecekler bildiğin oyun bu oynadığı türk telekom ve ttnetin aq o”lar aylık 100 tl veriyoruz dosyayı 4 kb ile iniyor şikayetci olmac imza toplamalıyız mahkemeye vericen bide bunları.

 15. Singapurda 109 tl ye 1000 megabit Download Speed + 360 Megabit Upload Hız satılıyor bizim ttnet imiz 1000 lira versen bile 1000 megabit hız yapmaz çünkü üçkağıtçılar !

 16. ttnet kullanıpta muzdarip olanların sayısı çok yüksektir bende bu mağdurlardan olmuş yıllarca bu sorunları yaşamış biriyim hergün telefonla arayıp neden böyle ne zaman düzelteceksiniz diye sormuş faturalarımı şişirmiş biriyim. Konu yeni değil fakat AKK denen şey hız bunlar sürekli olan ve herkesi mağdur eden konulardır eğer büyük şehirlerde yaşıyorsanız Türkiye’de en iyi internet bağlantısını veren ya Superonline kablolu kullancaksınız yada Türksat kablolu kullancaksını bu bütün servis sağlayıcısı şirketler internet bağlantılarını Türk Telekomdan alırlar (hani şu israilli Oger Telekom’a satılan stratejik şirketlerimizden biridir aynı zamanda) buradaki fark söylediğim servis sağlayıcılar kendi altyapılarını ve modemlerini kullanarak fiber yada genişbant bağlantıyı bilgisayarınıza kadar getirip bağlayıp kurup çalıştırırlar, ttnet ise Adsl bağlantıyı telefon hattı üzerinden vermektedir hal böyle olunca bunları çoğunda bakır kablo gibi farklı bağlantılar olmaktadır arada bu da bağlantının hızını düşürdüğü gibi aynı zamanda kopmalarında olmasına sebep olmaktadır. Bu mesajı yazmamın sebebi aslında Akk kaldırılacak haberlerinin çıkmış olması ve benimde internet te bilgi arıyor olmamdır ve bu konuyu görüp konu açmak yerine bu mesajlar düşüncelerimi bilgileri aktarmaktır herkese. Büyük şehirlerde oturanlar (küçük şehirlerde de oluyorsa yada başlarsa yapabilirler) kesinlikle ttnet kullanmamlıdır mesela hızı yüksek Ak kullanımı yüksek bir internet alınabilir yukarıda söylediğim servis sağlayıcılarından bunu şiddetle tavsiye ederim sorun yaşamadığınızı yada bu sorunların çok azaldığını göreceksiniz. 2019 yılına girerken Akk’nin kaldırılacağı haberini televizyonda bir kaç gün önce izledim (annem bile dediki başka bir kanalda izlemiş Akk kaldırıldı diyor ama ben emin değilim Emperyalizme hizmet eden sömürge bir ülkede yaşadığımız için bunun hemen kalkacağına inanmıyorum. Akk kaldırılsa bile başka bir şey bulur sömürmeye devam ederler, internet ücretlerinin aşırırı yüksek olması ve bazılarının 100 Megabit alıp indirme yapamadıklarını sayfaları bile açamadıklarını duyuyorum yüksek gelirli ülkeler arasına girmişiz güya ama elektirikler kesik her yerde bu bizim ayıbımızdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz