Ana Sayfa İncelemeler Windows 10 Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Windows 10 Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Ön izlemesi yayınlanan Windows 10’un nasıl indirilip kurulacağını merak edenler ve sabırsızlıkla Windows 10 deneyimini yaşamak isteyenlere dikkat ! 21 Ocak itibariyle tanıtılan ve beta sürümü açılan Microsoft‘un yeni işletim sistemi Windows 10‘un 1 yıl ücretsiz olarak kullanabilir aynı zamanda testeri olabilirsiniz.

Öncelikle buraya tıklayarak Windows İnsider hizmetine kayıt olmanız gerekmektedir. Bu hizmet ile kayıt olduktan sonra karşınıza çıkan sistem yükseltme, temiz kurulum ve sanal olarak kullanma seçeneğinden birini seçerek Windows 10’a sahip olabilirsiniz.

Dilerseniz Windows 10 nasıl kurulur sorusuna geçelim…

İlk başta dikkat etmeniz gereken bilgisayarınızın Windows 10’u kaldırıp kaldıramayacağı. Bu sebeple sistem gereksinimlerine göz atmanızda fayda var.

Windows 10 Minimum Sistem Gereksinimleri

İşlemci: 1 GHz ya da daha hızlı
Bellek: 32 bit için 1 GB, 64 bit için 2 GB
Disk alanı: 32 bit için en az 16 GB, 64 bit için en az 20 GB
Ekran kartı: En az Microsoft DirectX 9 destekli

Bilgisayarınız yukarıda sayılan koşulları yerine getiriyorsa yavaş yavaş kuruluma geçebiliriz.

Eğer hali hazırda Windows 7, 8 veya Windows 8.1 kurulu ise sisteminizde, yukarıda paylaştığımız link üzerinden Start upgrade now seçeneğini seçerek bilgisayarınızın işletim sistemini Windows 10‘a yükseltebilirsiniz.

“Ben kendi ellerimle tertemiz kurarım” diye düşünüyorsanız Windows 10’un sunduğu ISO uzantılı dosyayı indirmeniz gerekecektir. ISO dosyasını bu link üzerinden indirebilirsiniz. Dosya boyutu olarak 3.9 GB civarı bir dosya indirmeniz gerekecektir. Dosyayı indirmeden önce dil tercihini seçerek Windows 10’u Türkçe olarak indirebilirsiniz. Dosyayı indirdikten sonra ISO dosyasını IMGBurn ve türevi programlar aracılığı içe açabilirsiniz.

win8usbsnapshot[3]

Bu noktada karşınıza iki seçenek çıkmaktadır. Windows’u DVD ile mi yükleyeceksiniz? Yoksa USB aracılığıyla mı ? En çok tercih edilen yöntem olarak USB kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Windows USB/DVD Download Tool programı aracılığıyla Windows 10’u flash diskinize yazdırabilirsiniz. Sonrasında ise Windows’u kolayca yükleyebilirsiniz. Eğer bu konu hakkında yardıma ihtiyacınız var ise yazımıza cevap yazarak bize sorabilir veya site üzerinden arama yaparak yeterli bilgiye ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz