Ana Sayfa Mobil Suya Düşen Telefona Yapmanız Gerekenler

Suya Düşen Telefona Yapmanız Gerekenler

Elimizden düşmeyen ve her zaman kullandığımız telefonlarımız bir aksilik sonucu suya düşebilir. Yeni nesil telefonlar suya düşmeye karşı korumalı veya garantili olsa da ücretleri de bir o kadar yüksek. Bu sebeple o tür telefonlardan alamayan veya almayan kullanıcıların telefonlarının suya düşmesi sonucu yapılan yanlışlar ile telefonlar kullanılmaz hale gelmektedir. Örneğin kurutma makinesi ile kurutma işlemi telefonunuzun parçalarına zarar verebilir.

Telefonların suya düşmesi sonucunda anlatacağımız yollar ile telefonları en az zarar ile kurtarabilirsiniz. Belki hiç bir zarar görmeyebilir sonuçta teknoloji her zaman şans meselesi.

1 – Öncelikle suya düşen telefonu kesinlikle ve kesinlikle açmıyoruz. Su ile temas eden telefonun açılması halinde içerisindeki elektronik parçalar kısa devre yapabilir ve sonucunda yaralanmalar bile olabilir. Bu sebeple telefonunuzu öncelikle kuru bir bez veya peçete ile güzelce kurulamalısınız.

2 – Güzelce kuruladığınız telefonunuzun sim kart ve bataryasını çıkarmalısınız. Kısa devre sonucu batarya üzerinde oluşacak bir akımın tehlikeli sonuçları olmaktadır. Bataryası çıkmayan bir telefona sahipseniz telefonu hemen kapatın.

3 – Belki de yapacağınız işlemler içerisindeki en püf nokta burası ! Telefonu pirinç dolu bir kapa koyunuz ve 1 gün kadar bekletiniz. Bilindiği üzere tuzluklarda da yapılan bu işlemin amacı pirincin nem alma özelliğinden kaynaklanmaktadır. Pirinç içerisine bırakılan telefonun içerisinde su kaldıysa pirinç bu suyu çekerek dışarı atacaktır.

4 – Pirince alternatif olarak kedi kumu veya ayakkabıların içerisinden çıkan neme karşı ayakkabıyı koruyan silika jel kullanabilirsiniz.

iphone-pirinc

Bu işlemlerin arkasından eğer telefonunuzu açabilirsiniz. Eğer çiplerinden birine zarar gelmediyse sorunsuz bir şekilde açılacaktır.

 

1 Yorum

  1. Geçtiğimiz yıl köyde telefonumu dereye düşürmüştüm. Koşarak eve geldim saç kurutma makinasıyla iyice kuruladım birkaç saat beklememe rağmen açılmadı telefon. Ardından annem telefonu pirincin içine atmamı söyledi. Pirincin suyu emme özelliği varmış. İlkin çok saçma geldi fakat pirinç dolu kavanoza attıktan 1 saat sonra telefon açıldı. Kullandığım telefon İphone 4’tü bu arada. Fakat ses problemi oluştu. Ardından tekrar pirinç dolu kavanoza attım 2-3 saat kadar daha bekledim o sorun da halloldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz