Ana Sayfa Teknoloji Windows 10 Sistem Gereksinimleri Açıklandı

Windows 10 Sistem Gereksinimleri Açıklandı

2015 senesinin yaz aylarını çıkış tarihi olarak belirleyen Microsoft, Windows 10 işletim sisteminin gerektirdiği minimum sistem gereksinimlerini açıkladı. Mobil ve bilgisayarlar için geliştirilen işletim sisteminin istediğini sistem gereksinimlerine göz attığımızda rakamların küçük tutulması dikkatimizi çekti. Windows 8’de oluşan kasma sorunlarından dolayı bir çok kullanıcı sistemini yükseltme konusunda endişeliydi. Bu detayı da atlamayan şirket sanıyoruz ki Windows 10‘un daha rahat ve daha çok kullanılması amacıyla böyle bir yola başvurmak istediler.

Bilgisayar ve mobil işletim sisteminin gerektirdiği şartları ayrı ayrı açıklayan yazılım şirketi Microsoft bu kararı ile özellikleri her ne kadar düşük tutmuş olsa da tarihi eser bilgisayarların hala kullanıldığı bu devirde kullanıcıları yeni işletim sistemi için uyarmış ve hazırlıklı olmalarını istemiş olabilir.

Sistem gereksinimlerine göz atacak olursak;

win101

Mobil cihazlar için Windows 10 işletim sistemi minimum sistem gereksinimleri:

  • 32-bit versiyon için 512 MB RAM
  • 64-bit versiyon için 1 GB
  • 4 GB dahili hafıza
  • DirectX 9 destekli ekran kartı

Bu tabloya göz attığımızda günümüzde çıkan en kötü telefonlar dahil neredeyse her telefonda mevcut özelliklere yer verilmiş. Orta ve düşük segment telefonların dahi bünyesinde barındırdığı bu özellikler ile Windows 10’u rahatça kullanabilirsiniz.

win10

Bilgisayarlar için Windows 10 işletim sistemi minimum sistem gereksinimleri:

  • 32-bit için 1 GB RAM
  • 64-bit için 2 GB RAM
  • 32-bit için 16 GB dahili hafıza
  • 64-bit için 20 GB dahili hfıza
  • DirectX 9 destekli ekran kartı

Bu tabloda ise en ucuz fiyata satılan düşük kaliteli bilgisayarlarda bile 2 Gb RAM bulunmakta. Ekran kartları ise DirectX 12’ye hazırlanırken sanıyoruz ki DirectX 9 destekli kartlar piyasada fazla kalmamıştır.

Bu yazımız her ne kadar Türkçe olsa da ülkemiz için pek bir geçerliliği bulunmamaktadır. Sebebi ise kullanıcıların geneli ve bir çok şirket Windows’u kopya yazılım olarak kullanmakta. Bu sebeple sistem gereksinimlerinin altında bir cihaza sahip olsak bile Windows 10’a göz atmak için bilgisayarımızı formatlayabilir, işletim sistemi sebepli kasmalar ile karşılaştığımızda tekrar en stabil kullanılan versiyona geçebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz