Ana Sayfa Android Android 5.1 İle Gelecek Özellikler

Android 5.1 İle Gelecek Özellikler

Google’ın mobil işletim sistemi Android’in şu an için sadece Nexus kullanıcılarına aktif şekilde sunduğu 5.1 sürümünde bulunan ve kısa sürede diğer cihazlar için de kullanıma açılacak olan yeni özellikleri kullanıcıları rahatlatacak gibi görünüyor.

Android’in son sürümü Lollipop güncellemesi bir çok kullanıcı tarafından şikayetlere konu olmuştu ve gerçekten de sıkıntılı bir sürüm olarak varlığını devam ettirmekteydi. Bunun üzerine 5.1 sürümünü yayınlayan şirket şimdilik bu sürümü sadece Nexus cihazlarda kullanıma sundu. Bir nevi test aşamasında bulunan sürümde bir çok hata ve şikayetin üstesinden gelinmiş gibi görünmekte. Bizler de yakın zamanda tüm cihazlar için aktif olarak kullanıma açılması muhtemel olan Android 5.1’in getirdiği yenilikleri ve ürettiği çözümleri araştırıp sizlerle paylaşmayı düşündük.

Yapılan değişiklikler ve geliştirmelere baktığımızda genel olarak kolay erişebilirlik çerçevesinde gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Kabaca bu özellikler; çoklu SIM kart, HD ses, Wi-Fi ve Bluetooth, güvenlik sistemi ve kolay kullanım odaklı. Şimdi dilerseniz bu özellikleri teker teker inceleyelim.

Ses Ayarlarında Yapılan Değişiklikler

Gelecek güncelleme ile telefonunuzun ses ayarlarında kolayca değişiklik yapabileceksiniz. Alarm, uygulama ve telefon sesi için ayrı ayrı menülere girip ses seviyesini ayarlamak yerine hangi uygulama üzerindeyseniz o uygulamanın ses ayarını ses tuşlarını kullanarak yapabilirsiniz. Şimdi olduğu gibi tek tek ayarlamak yerine hızlı bir şekilde dilediğiniz değişikliğini yapabileceksiniz.

Çoklu SIM ve HD Ses 

Mevcut durumda çoklu SIM kartı kullanıcıları hatlar arası tercih için hat değişikliğine gitmekteydi. Yeni gelecek bu özellik ile hat tercihi daha kolay bir şekilde gerçekleşebilecek. Çoklu SIM teknolojisi şu an için yaygın bir kullanıma sahip olmasa da kullanıcı tercihlerinden dolayı bir çok GSM şirketi tarafından desteklenmeye başlayan projeler arasında. Bu sebeple bu olaya da el atan Android bakalım istenilen performansı gösterebilecek mi ?

HD Ses özelliği ise zaten var olan bir özellikti. Bu konuda bir yenilikten ziyade mevcut teknolojinin geliştirilmesi söz konusu. Ses bant genişliğinin yükseltilmesi ile elde edilen bu teknoloji 5.1 güncellemesi ile daha kullanışlı bir şekilde karşımıza çıkacak.

Wi-Fi ve Bluetooth’a Erişim Kolaylığı

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi yapılan değişikler erişim kolaylığı çerçevesinde gerçekleşmekteydi. Wi-Fi ve Bluetooth ayarlarına erişim için ise telefon ayarlarını kullanmak yerine ana ekranın üst kısmındaki hızlı erişim menüsünü kullanarak kolayca istediğiniz ayarları yapabileceksiniz.

Security-520x924

Güvenlik ( Device Protection )

Öncelikle bu özellik sürüm yükseltmesi ile değil sürüm ile birlikte gelen telefonlarda kullanıma açık. Ayrıca Nexus 6 ve 9’da aktif şekilde kullanılabilecek.

Özellik ise; telefonun çalınma, kaybolma ve benzeri durumlarda her hangi bir şekilde kilidinin açılmasını engellemekte. Google Account hesabınızı devreye soktuğunuzda telefonunuz çalındığında fabrika ayarlarına döndürülse bile hesabınız ele geçirilmeden telefonunuza ulaşılamayacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz