Ana Sayfa İnternet Yandex, Google Tekeline Dur Diyecek

Yandex, Google Tekeline Dur Diyecek

Öncelikle yazımızın magazin haberi tarzında olacağının farkındayız. Rus devi Yandex ile dünya devi Google arasındaki çekişmeyi Yandex mahkemelere taşıyacak. Sebep olarak ise Google’ın tekelleşme çabası gösterilmekte.

Yandex ülkemizde sevilen ve sayılan bir tarayıcı konumunda. Bu konuma gerek yaptığı reklamlar gerekse tarihimiz ve milli değerlerimize gösterdiği özverili davranışlar ile gelmekte. Ayrıca ciddi yatırımlarda da bulunan şirket ne yaptıysa Google karşısındaki yarışı kazanamadı. Hepimiz internet üzerindeki işlerimizi, maillerimizi, haberleri ve benzeri ihtiyaçlarımızı Google üzerinden gidermekteyiz. Bunu yaparken de Yandex’in çok zoruna gidebilecek bir davranış ile yani Yandex Browser kullanarak yapıyoruz. Yaptığı yatırımların sonucunda ne yaparsa yapsın Google hizmetlerinden kurtulamayan Rus şirket hakkını aramaya kararlı.

Android gibi dünya üzerinde en çok kullanılan teknolojik ürünlere baktığımızda neredeyse hepsinde Google imzası bulunmakta. Maillerimizi okurken, yönümüzü kaybettiğimizde, arama yaparken, haber okurken veya hava durumunu bile kontrol ederken ilk adres olarak Google’ı seçmekteyiz. Oysa ki aynı hizmetleri Yandex’te de bulabiliriz. İşte Yandex’in sıkıntısı tam da bu sırada baş göstermekte.

android

Kullanıcıları Google’ın kendine bağımlı hale getirdiğini savunan Yandex’i ciddi derecede kızdıran gelişmelerden birisi de Prestigio, Fly ve Explay adındaki Yandex ortaklarının Yandex’e  yer verememeleri. Yanlış okumadınız, Yandex ortaklarının kendi ortaklarına Android cihazlarda yer verememeleri. Bu konu üzerinde savunma yapacak olan Rus devi kullanıcıların cihazlarda özgür bırakılması gerektiğini ve istekleri doğrultusunda Google hizmetlerinden yararlanabilecek olmalarını savunmaktadır. Bildiğiniz gibi Android cihazlarda Google hizmetlerinden kurtulmak normal yollarla mümkün değil.

2 YORUMLAR

  1. Yandex’in Google ile olan rekabetine arama motorundan başlamasını açıkçası doğru bulmuyorum. Yandex haritalar ile gayet güzel bir başarı yakaladı. Browser kampanyası ile de bilinirliğini arttırdı. Bu tarz yan ürünleri güçlendirdikten sonra marka hafızalarda daha fazla yer edinerek google’a alternatif olması daha doğru bir yöntem olabilir.

  2. Şahsi görüşüm: Androd Marketin, adının Google Play Store olarak değiştirilmesi, Google’ın art niyetini, o tarihte gözler önüne serer. Bu demek değildir ki Android içeren ürünlerde artık Google Play Store şart olsun. Özünde ne olursa olsun, Android Açık Kaynak Kod ürünü ise, Yandex veya diğer firmalar buna karşı çıkmada haklıdır. Dava konusuna gelirsek, Yandex gibi firmaların arkasında durulmadığı sürece Google hepimizi öttürmeye devam eder. Bu aynı soğuk savaş gibi, Rusya-ABD kapışmasının siber versiyonu. Şu anki şartlardan memnunsanız Google’ı desteklemeye devam, değilseniz tek alternatif rakip Yandex.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz