Ana Sayfa Sosyal Medya Google’dan Yeni Sosyal Ağ

Google’dan Yeni Sosyal Ağ

Sosyal medya üzerindeki çalışmalarında sürekli başarısızlıkla karşılaşan Google, şansını gurmelerden yana kullanmayı deneyecek. Foursquare’ye benzerlik gösteren yeni girişimde acaba Google istediği performansı yakalayabilecek mi ?

Daha önce Google+ ( Plus ) ile sosyal ağ sektörüne bomba gibi girmeyi hedefleyen Google’ın bilindiği üzere bombası elinde patlamıştı. Ne yaptıysa bir türlü popüler edemediği Google+ rakiplerinin başarısını yakalayamadığı için gözden düşmüştü. Google+ facebook mantığı ile çalışan bir sosyal ağ özelliği taşımaktaydı. Bu sefer farklı bir tarz ile şansını deneyecek olan dev şirket Foursquare ve Pinterest gibi bir mantık ile gezdiği, gördüğü ve yediği şeyleri paylaşan kişileri hedef kitle olarak görmekte.

AndroidPolice isimli platform üzerinden sızan görüntülerde Google’ın yemek üzerine odaklandığını rahatça görebilmekteyiz. Çıkan dedikodular arasında projenin adının Tablescape olacağı belirtilmekte. Bu konunun henüz tam bir netlik kazanmadığı gibi Tablescape’in Google Plus‘ın yan ürünü olup olmayacağı da tam olarak bilinmemektedir. Çok emek ve değer verdiği Plus’ı terketmek istemiyorsa Tablescape’ı yüksek ihtimalle yan ürün olarak görecektir. Öte yandan Plus’ın başarısızlığını dikkate aldığımızda projeyi terk etmemesi için her hangi bir sebep görünmemekte.

tablescape

İnternet üzerinde şirketlerin yemek sektörüne hızlı girişi hepimizin dikkatini çekmekte. Ülkemizde ve dünya üzerinde büyük şirketlerin web siteleri ile yemek sektörüne girişi ve yemek tarifleri konusundaki yatırımlarına Google’da katılmıştı. Zagat adı ile bildiğimiz restoran değerlendirme servisini bünyesine katan Google, bu girişimi ile yemek sektörüne girişinin sinyallerini ufakta olsa vermekteydi. Tablescape ile de bu girişimini destekleyerek arama motoru ve çeşitli alanlardaki liderliğine yeni bir liderlik katacak gibi görünmekte.

3 YORUMLAR

  1. Gurmeler için aslında iyi bir uygulama olmuş fakat başarıl olacağını sanmıyorum Google + servisi ile birleşik yapsalardı daha iyi olurdu.

  2. Google piyasaya her zaman orjinal ve yeni fikirler ile çıkıyor ancak bu yeterli olmuyor. Örnek olarak ilk defa sosyal medya olarak Google Plus adlı servisi yayınladıklarında kimse kullanmadı. Gerçi hoş hala kimse kullanmıyor ama herhalde pazarlama departmanındakiler anladılar ki bu böyle gitmeyecek her gmail hesabının otomatik olarak ‘Google Plus’ üyeliği oldu ve bir anda birçok sosyal medya sitesi ile rekabete geçebildi. Açıkcası ben Google’ın sosyal medya anlayısını agresif ve saldırgan olarak buluyorum ve bu yeni yapacağı ‘sosyal medya servisinin de ‘ kullanıcılar tarafından fazla tutulacağını sanmıyorum.

  3. Google internetin her alanında önde gelen isim olmak istiyor ve Bunun için herşeyi göze alıyor. Örneğin arama sonuçlarına Google+ yazar resimlerini eklemişti bir zamanlar. Böylece bütün webmaster ları üye yapmayı başarmıştı. Ancak webmasterlar dışında ilgi gösteren pek kimse olmadı. Google+ twitter ve facebook karışımı birşeydi, bu yeni ağda foursquare ve pinterist karışımı birşeye benziyor. Bakalım sonuç ne olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz