Ana Sayfa İnternet Yoksul Aileye İnternet Desteği

Yoksul Aileye İnternet Desteği

Kalkınma bakanlığının tasarladığı ” Yoksul Aileye Ücretsiz İnternet” projesi ile internetsiz ev kalmayacak gibi görünüyor. Henüz geçen gün internet konusunda altyapı zorunluluğu ile devrim niteliğinde bir projeye imza atan bakanlık internet kullanımının yaygınlaşması hakkında bir takım kararlar almıştı.

2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’nda alınan kararlara göre belirli kriterler dahilinde yapılacak tespitler neticesinde yoksul ailelere kotalı olmak kaydı ile ücretsiz internet hizmeti sunulacak. Çağımızın en büyük gereksinimlerinden olan internete devlet tarafından el atılması ve yaygınlaştırılma çabaları teknoloji alanında gelişmeye dayalı bir düşünce olması ile birlikte vatandaşlar içinde oldukça faydalı bir karar olmakta.

Öncelikle okullarda tablet dağıtımı uygulaması ile neredeyse her eve bir adet tablet veren devlet bu seferde bu tabletlerin eğitim ve araştırmalarda daha çok kullanılması amacı ile yeni nesili ve maddi durumu mümkün olmayan aileleri internet ile buluşturarak çağın gerisinde bırakmamaya çalışmakta. Mevcut internete erişim fiyatları orta ve yüksek gelirli aileler için fazla gelmese de düşük gelirli veya hiç geliri olmayan aileler için ulaşılması zor bir durumdaydı. Bu sebeple de internet kullanımı genele bakıldığında oldukça düşük bir yüzdeye sahip.

Yapılan araştırmalar neticesinde Türkiye’de bulunan 17 Milyon hanenin %60.8’i internet kullanmakta. 17 Milyon hanede yaşayan kişi sayılarını ele alırsak bu oran oldukça aşağılara düşmekte. Bu bağlamda yapılan anketlerde aile ve bireylerin interneti neden tercih etmediği sorulduğunda internet fiyatlarının yüksek olması yönündeki cevaplar %31.9 pay ile ikinci sırada yer almakta. Bu araştırmanın sadece dar gelirli yoksul ailelere sorulmadığını da göz önüne aldığımızda orta gelirli ailelerin de bu durumdan yakındığını kolayca görebiliriz.

yeni_yapilara_fiber_internet_zorunlulugu_getiriliyor_h1047

Ücretsiz internet erişiminin sunulacağı ailelerde ise aranan özelliklerin en başında hanede bulunan öğrenci kriteri bulunmakta. İnternete konulacak kota ise öğrencilerin yararlanacağı sitelere yüksek kota veya sınırsız erişim yönündeyken gereksiz ve keyfi gezilen sitelere girişte kotalandırma olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz