Ana Sayfa İnternet Youtube’da Radyo Devri Başlayacak

Youtube’da Radyo Devri Başlayacak

Eski bir Paypal çalışanı tarafından kurulup gördüğü yoğun ilginin ardından 2006 yılında Google tarafından satın alınan dünyanın en ünlü ve en çok kullanılan video barındırma sitesi olan Youtube gelişmeye devam ediyor. Kısa bir süre önce videolar ile GIF yani hareketli resim yapma özelliği kazanan Youtube, yaptığı yeniliklere devam ederek kullanıcılarına radyo yayını sunmaya hazırlanıyor.

Gösterdiği tutarlı davranış ve sunduğu imkanlar ile müzik sektörünün gidişatını başlı başına değiştiren sistem yapım şirketlerinin baş belası olmaktan hiç çekinmemekteydi. Yeni çıkan bir şarkının karşılıksız kullanıcıya aktarılmasını sağlayan Youtube, Google’a satılması ile kurumsallaşarak farklı bir boyut kazanmıştı. Artık müzik yapımcılarının, müzisyenlerin ve filmlerin kolayca son kullanıcıya ulaşır olması müzik ve video sektöründe ciddi zararlara sebebiyet vermekteydi. Bu durum ile baş edemeyen şirketler Youtube üzerinden kanal açarak dinleyicilerine hizmet vermekteydi. Bu durumun yaygınlaşması ile piyasa rekabeti tam anlamıyla Youtube üzerinden ölçülmeye başlanmış ve daha geniş kitlelere ulaşılabilmişti.

Popülerliği ile müzik piyasasını tabiri caizse tek el üzerinde toplayan Youtube şimdi de gözünü radyolara dikti. Radio özelliğini geliştirmeye başlayan şirket şu an test aşamasında. Test aşamasının başarılı olmasından sonra yayına başlayacak özelliğin ise detayları bilinmemekle birlikte radyo dinleyicilerinin sevineceği bir haber olduğunun farkındayız. Mix özelliği ile kullanıcıların sevdiği tarz yayın yapan radyoları dinleyiciye sunabilen şirket genelden çok özele hizmet gibi göründüğü için bu projesinde de başarıyı yakalayabilir.

nexus2cee_Screenshot-2015-02-11-at-3_44_03-PM

Ne zaman çıkacağı ve nasıl işleyeceği konusunda büyük bir soru işareti bulunan projeye karşı radyo şirketlerinin ne yapacağı ise merak konusu. Hali hazırda son günlerini yaşayan sektörün en çok tercih edilen ve milyarlarca kullanıcı olan şirkete karşı yapacakları pek bir şey yok, huyuna gitmekten başka.

1 Yorum

  1. Bence Youtube bunu da yaptığı andan itibaren bir çok radyo kanalı hitlerine veda edebilir. Hatta tahmin ediyorum ki radyo anlayışına yeni bir boyutta kazandıracak Youtube. Ancak radyo aktif olarak sadece arabalarda kullanılıyor bu konuda da acaba bir çalışmaları var mı? Canlı radyo sitesi olan arkadaşlara da bir tavsiyem var sat sat sat 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz