Ana Sayfa Sosyal Medya Facebook’ta Tehlikeli Açık

Facebook’ta Tehlikeli Açık

İnternetin en büyük devlerinden olan ve internet denilince akla gelen ilk marka olan Facebook’un büyük bir güvenlik açığı bulundu. Bulunan açık neredeyse tüm kullanıcıların fotoğraf albümlerini tehdit etmekte, kurucu Mark Zuckerberg de dahil.

Açık Hindistanlı bir kullanıcı tarafından bulundu. Laxman Muthiyah isimli kullanıcı bulduğu bu tehlikeli açığı videoya çekerek uygulamalı bir şekilde Facebook yetkilileri ile paylaştı. Milyarlarca kullanıcının fotoğraf albümlerini tehdit eden açığın yayılmadan güvenli bir şekilde kapanmasının üzerinden bu duruma kayıtsız kalmayan yetkililer Hintli yazılımcıya güzel bir hediye sundu. 12.500 dolar gibi bir rakam ile ödüllendirilen kullanıcı umuyoruz ki parayı bu yoldan kazanmayı alışkanlık edinmez.

Açık tamamen Facebook kullanıcılarının, kullanıcı id’leri ile alakalı olup access_token yardımıyla fotoğraflarının silinmesine sebep olmaktadır. Çektiği video üzerinden bazı ünlü isimlerin profillerinde gezerek ufak çaplı tehditkar bir dil ile yetkililere seslenmektedir. Bill Gates, Jessica Alba ve Mark Zuckerberg gibi isimlerin profillerini konuya dahil eden yazılımcının açığı kimseyle paylaşmadan kapanmasını sağlaması ise oldukça güzel bir davranış.

Om0ogym

Hepimiz neredeyse bütün anılarımızı Facebook üzerine saklamaktayız. Hayatımızın bir parçası olan Facebook’a çok güvendiğimiz de bir gerçek. Bu güveni bize uzun zamandır böyle konularla gündeme gelmeyen şirket sunmaktaydı elbette. Bu olay ise biz kullanıcılar için ders niteliğinde olmalı ve kaybetmeyi göze alamadığımız fotoğraflarımızın yedeklerini her zaman saklamalıyız. Saklama konusunda ne yazık ki bir öneri veremeyeceğiz, siteler gibi bilgisayarlarda hacklenebilir veya çökebilir.

1 Yorum

  1. Kesinlikle Facebook’un resim deposu olarak kulanılmasını doğru bulmuyorum. Taktir arkadaşlarındırki sanal ortamdaki fotoraflar malesef uzun süreli kalmıyolar bilgisayarda bile yaptıgımız resimler bilgisayar çökebilmekte, disk yanma riski olabilmektedir. Resimleri depo etme yöntemi olarak resimleri bastırabilirler en güvenli yöntem bu olup altarnetif olarak yandex gibi bulut sunucularında depo edilebiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz