Bu yazımızda olası bir dedikodudan bahsedeceğiz aslında. WhatsApp’ın mobil uygulama olmaktan çıkıp bilgisayarlarda da kullanılmasından sonra WhatsApp’ı satın alan Facebook‘un bu duruma kayıtsız kalması zaten düşünülemezdi.

Bilindiği üzere fFacebook, WhatsApp ile mücadele etmek için Facebook Messenger’ı kullanıcılarına sunmuştu. Fakat gerek Facebook kullanıcılarının bir bölümünün Twitter’a kayması gerekse telefon rehberinde bulunan kişilerin Facebook hesaı olmaması sebebiyle bu durum beklenilen ilgiyi görememişti. Bunun üzerine maddi gücünü ortaya koyan Facebook, rekabet edemediği WhatsApp’ı almakla istediği çözümü buldu. Gerçekleşen satın alma olayından sonra internette “WhatsApp ile Facebook birleşir”, “Facebook’u olmayan WhatsApp’ı kullanamaz” gibi söylentiler çıkmıştı. Bunların hepsi asılsız birer söylenti olmaktan öteye gidemedi fakat gariptir ki WhatsApp’ın yaptığı son gelişme sahibinin iletişim pazarındaki payını düşürebilir. Bu sebeple bizim düşüncemiz de Facebook’un WhatsApp’ın yaptığı yenilikten sonra duruma el koyacağı yönünde.

Bu site ile dedikodular baş gösterdi aslında. Görüldüğü üzere WhatsApp’ın sitesinde Facebook ile bağlanma seçeneği Alpha testi aşamasında. Bu testin başarılı geçmesinin ardından kullanıcıları Facebook Messenger ile WhatsApp birleşimi bekliyor olabilir. Bu birleşimin olumlu ve olumsuz yönleri elbette olacaktır.

whatsapp-facebook-birlesiyor-mu-705x290

Olumlu yönlerini inceleyecek olursak en başta rehberinizdeki kişiler ile WhatsApp’ı kullanarak haberleşirken Facebook arkadaşlarınız ile de yine aynı uygulama üzerinden konuşabileceksiniz. Haberleşme için birden çok site veya uygulama kullanmak yerine tek bir uygulama üzerinden daha geniş kitleler ile iletişime geçebilirsiniz. Olumsuz yönlerinden bahsetmek gerekirse başlı başına Facebook’un sosyal ağ ve internet üzerinden haberleşme sistemini tek el üzerinde toplamayı düşünmesini konu edinebiliriz. Diğer sosyal ağ kullanıcılarının yararlanamayacağı bu sistem elbetteki Facebook’un üye kazanmasına sebep olacaktır. Öte yandan diğer sosyal ağlarında aynı şekilde bir sistem geliştirmeleri ile insanlar arası bir bölünme gerçekleşebilir.