Öncelikle yazımızın magazin haberi tarzında olacağının farkındayız. Rus devi Yandex ile dünya devi Google arasındaki çekişmeyi Yandex mahkemelere taşıyacak. Sebep olarak ise Google’ın tekelleşme çabası gösterilmekte.

Yandex ülkemizde sevilen ve sayılan bir tarayıcı konumunda. Bu konuma gerek yaptığı reklamlar gerekse tarihimiz ve milli değerlerimize gösterdiği özverili davranışlar ile gelmekte. Ayrıca ciddi yatırımlarda da bulunan şirket ne yaptıysa Google karşısındaki yarışı kazanamadı. Hepimiz internet üzerindeki işlerimizi, maillerimizi, haberleri ve benzeri ihtiyaçlarımızı Google üzerinden gidermekteyiz. Bunu yaparken de Yandex’in çok zoruna gidebilecek bir davranış ile yani Yandex Browser kullanarak yapıyoruz. Yaptığı yatırımların sonucunda ne yaparsa yapsın Google hizmetlerinden kurtulamayan Rus şirket hakkını aramaya kararlı.

Android gibi dünya üzerinde en çok kullanılan teknolojik ürünlere baktığımızda neredeyse hepsinde Google imzası bulunmakta. Maillerimizi okurken, yönümüzü kaybettiğimizde, arama yaparken, haber okurken veya hava durumunu bile kontrol ederken ilk adres olarak Google’ı seçmekteyiz. Oysa ki aynı hizmetleri Yandex’te de bulabiliriz. İşte Yandex’in sıkıntısı tam da bu sırada baş göstermekte.

android

Kullanıcıları Google’ın kendine bağımlı hale getirdiğini savunan Yandex’i ciddi derecede kızdıran gelişmelerden birisi de Prestigio, Fly ve Explay adındaki Yandex ortaklarının Yandex’e  yer verememeleri. Yanlış okumadınız, Yandex ortaklarının kendi ortaklarına Android cihazlarda yer verememeleri. Bu konu üzerinde savunma yapacak olan Rus devi kullanıcıların cihazlarda özgür bırakılması gerektiğini ve istekleri doğrultusunda Google hizmetlerinden yararlanabilecek olmalarını savunmaktadır. Bildiğiniz gibi Android cihazlarda Google hizmetlerinden kurtulmak normal yollarla mümkün değil.