Ana Sayfa Oyun Bilgisayar Oyunlarından Öğrenebilecekleriniz

Bilgisayar Oyunlarından Öğrenebilecekleriniz

Bilgisayar Oyunlarından Öğrenebileceğiniz 8 Gerçek

Bilgisayar oyunu kelimelerini duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Sadece, sağlıksız, aşırı kilolu ve sanal dünyaya düşkün bilgisayar oyuncuları mı? Evet, belki bir parça haklı olabilirsiniz fakat bazı bilgisayar oyunları düşündüğünüzden çok daha fazlası olabilir. Aşağıdaki 10 maddeyi inceleyerek herhangi bir oyunu oynayıp, oynamayacağınıza karar verebilir ya da çocuğunuz için hangi oyunun daha iyi olduğunu belirleyerek bu faydalardan yararlanmalarını sağlayabilirsiniz.

Bilgisayar oyunları takım çalışmasını öğretir

Bilgisayar oyunları takım çalışmasını öğretir

Birçok oyunda hayatta kalabilmek ve oyunun sonuna ulaşabilmek için her adımınızı takım olarak atmak ve beraber çalışmak zorundasınız. Oyun ister multi-player, isterseniz de bilgisayara karşı olsun, bu kural geçerlidir.

Bilgisayar oyunları bakış açınızı zenginleştirir

Bilgisayar oyunları bakış açınızı zenginleştirir

Eğer öğrenciyseniz muhtemelen ebeveynlerinizden sık sık oyunlara karşı uyarı almaktasınızdır. Tabi ki bilgisayar karşısında uzun saatler geçirmemeli ve ara sıra gözlerinizi dinlendirmelisiniz. Fakat Ontario Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Daphne Maurer’ın çalışmalarına göre bazı özel bilgisayar oyunları yoğun baskı altında, olaylara daha farklı bakabilmeyi ve de doğru kararlar verebilmeyi öğretmektedir.

Bilgisayar oyunları çoklu görev bilincini aşılar

Bilgisayar oyunları çoklu görev bilincini aşılar

Örneğin her oyun severin bildiği The Sims oyununu ele alalım. Genel oyun temasına göre aynı anda birçok karakteri yönetebilme imkanına sahipsiniz ve oyun içerisinde en başarılı sonuçları alabilmek için her birini nasıl koordine etmeniz gerektiğini çok iyi bilmelisiniz.

Bu bilgiler ışığında, örneğin sakız çiğnerken merdiven kullanamayan ya da iki elini aynı anda yönetemeyen insanlara özel bilgisayar oyunları önerilmektedir. Eğer herhangi bir müzik aletindeki başarınızı da arttırmak istiyorsanız oyunlar aracılığıyla zihniniz ve elleriniz arasındaki koordineli çalışmayı arttırabilirsiniz.

Bilgisayar oyunları stres ve depresyonunuzu azaltabilir

Bilgisayar oyunları stres ve depresyonunuzu azaltabilir

Bilgisayar oyunları gerçek dünyanın problemlerinden ve üzerinizdeki ağır yüklerden kısa süreliğine kaçabileceğiniz ve de kendinizi toparlayabileceğiniz bir liman gibidir. New York Times gazetesinde yayınlanan bir makaleye göre depresyon içerisinde olan insanlar, cep telefonlarından bile oynayabilecek oldukları Bejeweled ile stres ve depresyonlarını yenebilirler. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, oyunun stres ve baskı oluşturucu olmamasıdır. Yani strese karşı oynayacak olduğunuz oyunu iyi seçmelisiniz.

Bilgisayar oyunları bazı ağrılara karşı iyi gelebilir

Bilgisayar oyunları bazı ağrılara karşı iyi gelebilir

Aslında, bilgisayar oyunlarının ağrıya karşı sağladığı bu fayda, bir üstteki maddeden kaynaklanmaktadır. Örneğin uzun saatler ders çalışmak zorunda olan bir bireyin üzerinde oluşan baskı ve zihinsel yorgunluk kolaylıkla baş ağrısına neden olabilir.
Oyun için verecek olduğunuz kısa bir ara ile de baskıya, dolayısıyla ağrıya son verebilirsiniz. Fakat rahatlatıcı bir oyun seçmek şartıyla.

Bilgisayar oyunları tamamen şiddet içerikli değildir

Bilgisayar oyunları tamamen şiddet içerikli değildir

Eğer bilinçli bir kullanıcı değilseniz bırakın bilgisayar oyunlarını, sizi ve çocuklarınızı televizyon programları ve hatta radyo yayınları bile şiddete itebilir. Örneğin tekrar herhangi bir The Sims oyununu ele alalım, bu oyun şiddet haricinde hayatın tüm alanlarını içerisinde barındırır.
Kendinize uygun herhangi bir karakter seçersiniz ve ilk olarak iş bulursunuz, ardından bir ev inşa edersiniz, bebek sahibi olabilir ve evcil hayvan edinebilirsiniz. Yani iyi bir hayata sahip olabilmek için neredeyse tüm anahtarları bazı oyunlar sizlere sunmaktadır. Evet kabul, bu özellik birçok bilgisayar oyunu için geçerli değil, fakat kendinize özel oyunlar belirleyebilirsiniz.

Bazı oyunlar sizi sürekli ekrana kilitlemez

Bazı oyunlar sizi sürekli ekrana kilitlemez

Nİntendo Wii tarzı platformlar ya da özel bilgisayar konsolları ile oyunlarınızı tamamen sanal olarak değil, bir parça da olsa fiziksel olarak oynayabilirsiniz. Örneğin Nintendo cihazınız ile hareketli bir şekilde tenis oynayabilir, dans yarışmalarına katılabilir ve hatta boks bile yapabilirsiniz.

Çocuklar için oluşturulmuş binlerce yararlı oyun vardır

Çocuklar için oluşturulmuş binlerce yararlı oyun vardır

Çocuklar ya da gençler anne ve babasının tablet ya da bilgisayarlarında oynadığı oyunlar ile rahatlıkla teknoloji konusunda fikir sahibi olabilir. Ve de genç beyinleri eğitmek ve öğrenme kapasitelerini arttırmak için üretilmiş birçok oyun vardır. Yapmanız gereken sadece bu kısa oyunları önce kendi kendinize oynamak ve çocuğunuza oynatmadan önce test etmek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz