Ana Sayfa Donanım Detayları İle Sıvı Soğutma Sistemi

Detayları İle Sıvı Soğutma Sistemi

Bilgisayarlarımız yoğun kullanıldığı durumlarda oldukça fazla ısınmaktadır. Peki bu ısınmanın sebebini bilsek bile buna engel olmak için elimizden bir şey gelmez mi ? Hava soğutma yani fanların yeterli olmadığı durumlarda ısınmanın önüne sıvı soğutma ile kolayca geçebileceğimizi biliyor muydunuz ? Bu yazımızda detayları ile sıvı soğutmanın çalışma mantığı ve faydalarından bahsedeceğiz.

Genellikle oyun oynarken veya ağır yazılımlar üzerinde çalışırken karşılaştığımız bu durumun sebebi işlemci ve grafik işlemcinin fazla çalışmasıdır. Canlılarda bile belirli bir efor harcanması durumunda ısı artışı gösterirken makinelerin bu durumdan etkilenmemesi beklenemezdi (bu örneğimize dikkat). Bilgisayarımızın kontrol mekanizması yani beyni dediğimiz işlemcinin fazla ısınması ve yetersiz soğutma sisteminin sebep olduğu performans kaybı da bu yüzdendir.

Günümüzde çıkan yazılım ve oyunların yüksek performans istemesi ile artık bilgisayar parçalarının performanslarının derecesinin yanında bilgisayarın işlevselliğini etkileyen bir diğer faktör de soğutma sistemi oldu. Fanların belirli bir süre sonunda yetersiz kalması ve özellikle fazla ses yapmalarının sonucunda adını sıkça duyduğumuz sıvı soğutma sistemleri nasıl çalışır hiç merak ettiniz mi ?

Sıvı Soğutma Nasıl Çalışır ?

Aslında basit bir düzeneğe sahip olan bu sistem bünyesinde barındırdığı araçlar sayesinde cep yakan bir duruma gelmiştir. Toplamda 4 parçadan oluşan sıvı soğutma sistemi fan, radyatör, su bloğu ve pompa gibi parçaların eş zamanlı sistematik bir şekilde çalışması ile soğutma işlemini gerçekleştirmektedir. Radyatörden çıkan soğuk su pompalar aracılığı ile işlemci üzerine konumlandırmış su bloğuna ulaştırılarak soğutma işlemini gerçekleştirir. Soğutma işlemini gerçekleştirirken ısınan su yine pompalar aracılığı ile radyatöre ulaşır ve tekrar soğur. Sürekli bir döngü ile soğutma sistemi gerçekleştirilir.

indir (1)

Neden Sıvı Soğutma ?

Bu sorunun cevabı aslında oldukça açık. Hava soğutma sırasında fanların dönüş hızından ortaya çıkan ses ve sıvının hava karşısındaki üstün soğutma gücünü göz önüne aldığımızda sıvı soğutma tercih edilmesi gereken bir teknolojidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz