Ana Sayfa Sosyal Medya Facebook İntiharlara Kayıtsız Kalamadı

Facebook İntiharlara Kayıtsız Kalamadı

Son haftalarda sıkça karşılaşılan ve korkutucu seviyede bir artış sağlayan intihar vakalarına karşı Facebook daha fazla kayıtsız kalamadı. Ülkemizde de görülen bu tür intihar içerikli paylaşımlara karşı kendini sorumlu hisseden şirket ruhsal açıdan destek vermeye başladı.

Her gün gelişim ve değişim gösteren teknoloji konusunda haber ve incelemeler ile karşınıza geliyoruz fakat teknoloji ile birlikte insanlıkta değişmekte. Sosyal medya üzerinden her ne kadar takip edip alkış tutsak veya eleştirilere maruz bıraksak bile hiç birimiz bu olayların iç yüzünü merak etmedik neredeyse. Teknoloji çılgınlığı bazı insanları oldukça popüler edip sosyal aktivitelerini arttırmada yardımcı olsa da bazı insanları ise tamamen yalnızlığa ve karamsarlığa terk etmekte. Bu sebeple neredeyse tüm günümüzü geçirdiğimiz sosyal medya üzerinden seslerini bizlere duyurmaya çalışmaktalar. Biz ( genel olarak ) karşılaştığımız bu durumları dinimiz açısından eleştirip kınıyor olsak bile farklı görüş ve inanışlara sahip kişilerin bu tür davranış sergileyen bireylere karşı yoğun bir ilgisi ve desteği bulunmakta ve intihar girişimleri gittikçe ergen yaşlara kadar düşmekte. Olası bir toplumsal facia söz konusu iken sadece beğen, paylaş ve yorum yap seçeneklerini kullanmamızda insanlığımızı sorgulamamız için yeterli bir sebep.

111213074248-facebook-suicide-story-top

Kendi oluşumu üzerinden yapılan intihar mesajları, videoları ve inanması güç olsa da toplu intihar planlarına karşı bir önlem almaya düşünen Mark Zuckerberg çözümü ruhsal açıdan destek vererek buldu. Now Matters Now ve National Suicide Prevention Lifeline isimli psikolojik destek kuruluşlarının da yardımı ile yeni bir hizmet başlatan Facebook olaya bilimsel bir açıdan yaklaşmakta. Hizmetin işleyişi ise yine kullanıcılar sayesinde olmakta. İntihara meyilli kişileri gördüğünüzde veya şüphelendiğinizde Facebook yönetimine raporlayabilir ve geri kalan desteği yukarı adını verdiğimiz iki oluşumdan birisine bırakabilirsiniz. Şu an ABD üzerinde aktif olan hizmetin yeterli altyapı oluşması durumunda ve destek alması durumunda dünya geneline yayılacağı açıklandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz