Ana Sayfa Sosyal Medya Facebook Messenger Para Transfer Özelliği

Facebook Messenger Para Transfer Özelliği

Facebook, para transfer sistemlerinden Venmo‘nun aracılığı ile Messenger uygulaması üzerinden para transfer hizmetini başlatmaya hazırlanmakta. Dünya’nın en çok kullandığı online para transfer sistemi PayPal’ın baş düşmanı olan ve neredeyse tüm işlemlerin ücretsiz olarak halledildiği Venmo ile kolayca arkadaşlar arasında para transferi yapabileceksiniz. Peki bu özellik nasıl işleyecek ?

Kısa zamanda güncellenen Messenger uygulamasının klavyesinde bulunan $ işareti ile kolayca para gönderimi yapabilirsiniz. İnternet üzerinden para transferlerinin en doruk noktaya ulaştığı bu günlerde Facebook’un da bir nevi online bankacılığa soyunmuş olması ise ilginç oldu. Arkadaşların birbirlerine para göndermek istediklerinde çeşitli banka ve online transfer araçlarını tercih etmesi bazen külfetli olabilmekteydi. Örneğin bankalar yapılan işlemlerden belirli bir miktar ücret kesmekte. Bu konuda biraz daha hesaplı olan para transfer sitelerinin ise en büyük dezavantajı dolar bazlı çalışmaları veya Türk kullanıcılar açısından nakite çevrilmesinde sıkıntı çekilmesiydi.

Sistemde kayıtlı olan profiliniz sayesinde para transferini gerçekleştirebileceksiniz. Eğer sisteme kayıtlı bir profilin yani ödemeler geçerli bir hesabınız yok ise kredi kartınız ile rahatça bu özelliği kullanabilirsiniz. Fakat sistem şuan için her bankayı ve kredi kartını desteklememektedir. MasterCard ve Visa kredi kartlarından her hangi birine sahipseniz bu kartları sisteme ekleyebilir ayrıca kişisel bir şifre belirleyerek ihtiyaç durumunda yine bu kartları kullanabilirsiniz. Android için durum bu iken iOS kullanıcısı iseniz TouchID özelliği ile para transferi yapabilirsiniz.

Diyelim ki parayı gönderdik fakat gönderdiğimiz kişi sisteme kayıtlı bir hesap numarasına sahip değil, bu durumda ne olacak ? Bu sorunun çözümü ise oldukça basit. Facebook tüm bu para transferlerinin sorumlusu konumundaki şirket olarak gönderilen paraları kendi havuz hesabına aktarmakta. Sonrasında hesap numarası belirtildiği takdirde ödemeler o hesap numarasına geçmekte. Diğer güzel bir durum ise gönderilen paraların havada kalmaması için belirlenen kural. Gönderdiğiniz parayı karşı taraf reddetti veya hesap numarası belirtmedi. Böyle bir durumda da gönderdiğiniz para belirli süre içerisinde yine sizin hesabınıza aktarılacak.

55089d8050cc9d4726d699ac

Özellik şuan için sadece Amerika kullanıcıları için aktif olacak. Diğer ülkelerin ne zaman bu uygulamaya dahil edileceği ise bilinmemekte. Android ve iOS için geçerli olacak bu uygulamadan ise Windows Phone kullanıcıları yararlanamayacak. Belki ilerleyen günlerde bu durum içinde bir açıklama yapılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz