Ana Sayfa Mobil Snapdragon 810 Isınma Sorunu

Snapdragon 810 Isınma Sorunu

Akıllı telefon işlemcilerinin en çok tercih edilen Qualcomm‘un üretimi Snapdragon serisinin son versiyonu 810 beraberinde bir çok şikayeti de getirdi. Bu şikayetler daha gelmeden Samsung tarafından tercih edilmeyen işlemcinin tercih edilmemesindeki en büyük sebeplerden birisi ısınma sorunu.

Samsung’un yeni telefonlarında yer vermekten kaçındığı işlemci son günlerde akıllı telefon kullanıcılarının başının belası konumunda. Diğer işlemcilere nazaran daha fazla ısınan işlemcinin doğal olarak diğer donanımları etkilemesi ile performans kaybı ve ürünlerde oluşturduğu yıpranma sebebiyle Samsung akıllıca bir hamle yapmıştı.

Son model telefonların sergilediği yüksek performans yüksek güç kullanımını da beraberinde getirdi. Yapılan testlerde Samsung’un Exynos tercihinin ne derece başarılı bir hamle olduğunu doğrular nitelikte. Nitekim Samsung Galaxy Note 4’de 20 nm’lik Exynos 5433 işlemcisini tercih etmişti ve ısı testinde de gösterdiği başarılı performans ile diğer telefonlardan bir adım önde görünmekte. Sadece Galaxy Note 4 değil aynı zamanda devir açan telefonları Galaxy S6 ve S6 Edge’de de Snapdragon tercih etmeyen şirket Exynos 7420 ile yoluna etti. Durum böyle olunca Samsung kullanıcıları diğer telefon üreticilerinin telefonlarını kullanan kullanıcıların bu sorunlarına kayıtsız kalmakta.

Tweakers adlı internet sitesi tarafından yapılan ölçümlerde iPhone 6 Plus, HTC One M8, HTC One M9, LG G3 ve Galaxy Note 4 tercih edildi. Bu telefonların Galaxy Note 4 haricindeki ortak özelliği Snapdragon 810 işlemcisi ile donatılmış olmalarının yanı sıra diğer ortak özellikleri ise ısınma sorunları. Teste göre en az ısınan işlemci 37.8 derece ile Galaxy Note 4. Note 4’ü takip eden telefon ise HTC One M8 iken 3. sırada Apple yer almakta. Üst sıralarda ise 42.2 derece ile LG G3’ün üzerinde rekor bir ısı ile HTC One M9 yer almakta.

one-m9-isi

 

Sonuçlar bu şekilde iken göze çarpan en büyük detay Qualcomm’un lehine. HTC One M9’da ısınma yüksek iken M8’de düşük olması işlemci üreticisi şirket için kaçış yolu olarak görünmekte. Aynı durum Qualcomm’un daha önce LG’nin G Flex 2 modelinde de başına gelmişti ve bu konuda sorumluluğu LG’ye yüklemişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz