Ana Sayfa Güvenlik Gençlere Zarar Verebilecek 4 Platform

Gençlere Zarar Verebilecek 4 Platform

www.teknoplato.com

Genç çocuklarınıza zarar verebilecek 4 platform

Snapchat

Riskli Platformlar

Snapchat telefonunuzun kamerasını kullanarak fotoğraf çekmeye, fotoğrafın üzerine yazı yazmaya ve görseli herhangi bir arkadaşa göndermeye yarayan ücretsiz bir mobil uygulamadır. En büyük özelliği ise fotoğraf alıcı tarafından açılınca otomatikman, 10 saniye sonra yok olur.
Neden dikkatli olmalısınız : Fotoğrafların kendi kendini yok etme özelliği olduğundan dolayı genç kızlar bir anlık hata ile çeşitli cinsel içerikli fotoğraflar gönderebilir, ki zaten uygulama tüm dünyada bu yüzden yoğun olarak kullanılmaktadır.
Fakat gerçek şu ki, internet üzerinde hiçbir veri kaybolmaz ve kayıt altına almanın her zaman bir yolu vardır. Örneğin görselin açıldığı sırada alınan bir ekran görüntüsü sayesinde fotoğraf istenildiği kadar depolanabilir. Bu nedenle de siber zorbalığın bir numaralı uygulamasıdır.

Tinder

Zararlı Uygulamalar

Tinder etrafınızdaki insanlarla eğlenceli bir şekilde iletişime geçebilmek amacını taşır. Sadece tek bir parmak hareketi ile çocuklarınız dünyadan rastgele insanlar ile mesajlaşmaya ve bilgi alışverişinde bulunmaya başlayabilir.
Neden dikkatli olmalısınız : Bu uygulama tamamen “tuzağa düşürme” amaçlı kullanılır. Çocuk yaşlardaki kızınız ya da oğlunuz kim olduğunu kesinlikle bilmediği rastgele bir insan ile konuşmaya başlar, eğer eşleştirmeleri kendi bölgesi etrafında seçerse sanal sohbet reel hayata da rahatlıkla taşınabilir. Çocuklarınızın tanımadığı kişilerle sohbet etmesini istemiyorsanız bu uygulamayı kesinlikle engellemelisiniz, çünkü burada herhangi bir arkadaş ile sohbet etmenin kesinlikle imkanı yoktur.

Omegle

Dikkat Edilmesi Gereken Alanlar
www.teknoplato.com

Uygulama sloganını “Talk to strangers” yani “yabancılar ile konuş” olarak belirleyen bir anonim chat programıdır. Tüm mobil telefonlarınızda kullanılabileceği gibi, bilgisayarda da kullanılaiblir.
Neden dikkatli olmalısınız :
Omegle tamamen tüm dünyadan cinsel içerikli sohbet arayan insanlar ile doludur. Kısa süre önce tamamen anonim hale gelen bu uygulama hiçbir şekilde kullanıcılarının özel bilgilerini saklamaz. Böylelikle kötü niyetli bir kişi sanal ortam üzerinde her türlü yasadışı işlemi gerçekleştirebilir.

Vine

Yetişkin Ugulamasıdır

Vine mobil telefonlarda da, web üzerinde de en çok kullanılan video paylaşma araçlarından birisidir. Uygulama sayesinde maksimum 6 saniyelik kısa videolar çekebilir ve bunları arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Neden dikkatli olmalısınız : Her ne kadar Vine üzerindeki bir çok video zararsız ve sadece eğlence amacı taşıyan videolar olsa da. Bazı uygunsuz videolar çocuklarınız istemese bile öneri olarak önüne çıkabilir. Buna engel olmak için üyelik sırasında çocuğunuzun yaşını belirtebilirsiniz. Böylelikle uygulama çocuğunuzun sakıncalı içerik ve grupları görmesini engelleyecektir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz