Ana Sayfa Güvenlik Google Microsoft’a Düşman Kesildi

Google Microsoft’a Düşman Kesildi

Teknolojinin 2 devi arasında gerçekleşen anlaşmazlık kullanıcılarını da şüphesiz tedirgin edecektir. Aralarındaki anlaşmazlık ise Google‘ın  Windows işletim sisteminde bulunan açıkları paylaşması ile başladı. İnternet devi Google, milyarlarca kullanıcısı olan işletim sisteminin açıklarını deşifre etmesi ile daha önce ufak çaplı bir tartışma yaşamıştı.

Artık bilgisayar ve internet kullanıcısı bir çok insan neredeyse tüm önemli bilgilerini bilgisayarlarında saklamaktadır. Günümüzde bilgisayar kullanımının artışını da göz önüne alacak olursak her bireye bir bilgisayar düştüğünü söyleyebiliriz. Bilgisayarların çoğunluğu ise Microsoft‘un ürettiği Windows işletim sistemi ile çalışmaktadır. Durum böyle olunca olası güvenlik açıkları art niyetli kişilerin eline geçtiğinde milyarlarca kullanıcının etkileneceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Daha önceleri yine güvenlik açığı tespit edip internete düşüren Google, Microsoft’a bulduğu açıkları kapatması için 90 gün süre vermişti. Verilen sürenin henüz bitmemiş olmasına rağmen Google bu açıkları paylaştı. Google’ın bu davranışı akıllara ” Microsoft yetkilileri çalışma yapmıyor mu ? ” sorusunu getirmekte. Çünkü olası bir durumda geniş çaplı etkiye sahip bir siber saldırı gerçekleşebilir.Bahsi geçen açıkların ise Windows 7 ve 8’de mevcut olduğu söylenirken, bu açıkların şifreleme sisteminde olduğu ve dolayısıyla kullanıcıları sıkıntılı günlerin beklediği belirtilmekte.

3776425166_c692381bdc_o

Bilindiği üzere Microsoft, Windows 8’e ağırlık vereceğini ve artık Windows 7’den desteğini keseceğini açıklamıştı.  Google‘ın bulunduğu açıkların ise Windows 7 ile alakalı olan kısmı Microsoft yetkililerince önemsiz sayıldığı için her hangi bir çalışma yapılmayacağı düşünülmekte. Bunların yanında yapılan çalışmalarda ise aksaklıklar devam etmekte. Microsoft çalışanları açıkları kapatmak için bir yama yayınlamayı düşünürken yayınlanacak yamada da açık çıkması üzerine sürecin uzadığı söylenmekte.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz