Ana Sayfa Mobil İlk Cep Telefonu KimTarafından Bulunmuştur

İlk Cep Telefonu KimTarafından Bulunmuştur

Eski dönemlerde pek fazla önemsenmeyen telefon şimdiki dönemlerde oldukça popüler. Bu popülerliğini geçen yıllara borçlu olan telefon eski dönemlerde  arka planda tutulan herkes de bulunmayan bir araçtı. Daha eski zamanlara bakıldığında insanların telefondan habersiz olduğu görülmektedir.İşte bu teknolojinin geçen günlerde moda olmasıyla popülerliğini artırmasından dolayı kaynaklanıyor.

 İlk Telefon

Alexsander Graham Bell tarafından icat edilen telefon icat edildiği dönemlerde devrim niteliğinde bir icat sayılmıştır.. İlk telefon Alexsander Graham Belltarafından bulunmasına rağmen ilk cep telefon Martin Cooper tarafından ortaya atılmıştır.. Şimdiki gençlere sorulsa hiç kimse elinde düşürmediği cep telefonun mucidini bilmez.. Çünkü telefon daha çok sosyal paylaşım siteleri için kullanılır hale gelmiş.. Martin Cooper ilk cep telefon icat fikrini 1965 yılında ortaya atmış ancak  1973 yılında ilk cep telefon bütün dünyaya tanıtılmış ve dünyada bir ilk gerçekleştirilmiştir.. 1973 yılında büyük yankı yapan cep telefonu hemen hemen herkesin ilgisini çekmiş ve kısa zamanda herkesin sahip olmak istediği bir araç haline gelmiştir. Alexsander Graham Bell tarafından bulunan telefon Martin Cooper tarafından daha fazla geliştirilerek iletişim araçlarının vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır..

İnsanlık tarihinde unutulmaz ve unutulmayacak buluşlar arasında listenin başında yerini alan telefon eski dönemlerde büyük zorluklar, çabalar ile üretilmiştir. Şimdi ise her telefon firması yılda üç dört telefon çıkarabilmektedir. Zamanın ilerlemesi teknolojinin adım adım ilerlemesini gözler önüne sermektedir. İlk cep telefon görseldeki gibi kocaman ve tuşlu (telsiz şeklinde)  olarak üretilmiştir. Ancak şimdi ilk cep telefon ile günümüz teknolojisiyle üretilmiş telefon yan yana getirilse kimse  ilk cep telefonun öyle icat edildiğine inanmaz.Çünkü günümüz insanları teknolojinin nasıl gelişim kaydettiğinden çok modeline bakmaktadır..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz