Ana Sayfa Sosyal Medya Facebook Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Facebook Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’un kullanıcı sayısı oldukça fazladır. Hemen herkesin sıklıkla kullandığı ve paylaşımda bulunduğu en popüler İnternet uygulamasıdır. İnsanlar bu paylaşım ortamında; arkadaş veya ünlüleri takip edebilmekte, fotoğraf veya video paylaşımı yapabilmekte, resmi kuruluşların sayfalarını takip edebilmekte,günlük haberleri okuyabilmekte, çeşitli oyunlar oynayabilmekte ve bunlar gibi daha birçok aktivite için sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Facebook’un Doğuşu

Facebook kurucusu veya fikir sahibi dendiğinde akla ilk gelen isim; Mark Zuckerberg’tir. Fakat ne var ki, bu büyük sosyal paylaşım sitesinin asıl fikir sahipleri Cameron ve Tyler Winklevoss kardeşlerdir. Eduardo Saverin ve Mark Zuckerberg; Harvard okulunda lisans öğrencileriydiler. Bir gün Mark bir kız arkadaşına sinirlenir ve bilgisayarından okulun veri tabanına girerek tek tek kızların fotoğraflarını bulur. Adını The Facemash koyduğu siteye tüm bu fotoğrafları yükler ve güzellik oylamasına sunar. Bu uygulama müthiş boyutlarda popülerleşince sitenin linki elden ele dolaşır. Çok kullanıcıya ulaşarak Harvard sınırlarını aşar.

Bu arada Winklevoss kardeşler Harvard’da insanların birbirleriyle tanışmasını sağlayacak ve kolaylaştıracak bir internet sitesi kurmayı planlarlar. Mark’ın bilgisayar dehası olduğunu duyan Winklevoss kardeşler düşündükleri bu plan için Mark’a siteyi kurmasını teklif ederek, akıllarında olan sistemi Mark’la paylaşmışlardır. Herhangi yazılı veya sözlü bir anlaşma ortaya koymazlar. Konu üzerinde düşünmeye başlayan Mark, Winklevoss kardeşlerin elektronik posta ve telefonlarına cevap vermemeye başlamıştır. Bu arada Mark, kurduğu sitede kullanıcıların artmasından ve popülerliğe ulaştığından dolayı gelişim sağlamaya devam etmiştir. Artık sayfanın adı ‘Facebook’ olmuştur.

Bu olayların akabinde Winkleoss kardeşler bu konuyu yargıya taşıyarak davayı kazanmışlardır. Davayı kazandıklarını çalıştıkları avukatlık şirketinin reklamında “Facebook’dan 65 milyon dolar kazandık” paylaşımıyla açıklamışlardır. Dünyaca ünlü olan Facebook sosyal paylaşım sitesi hakkında detaylar gizemini korurken, kamu oyuna yansıyanlar bunlardır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz