Ana Sayfa Apple Mac MacBook Vs MacBook Air Karşılaştırması

MacBook Vs MacBook Air Karşılaştırması

Tasarımsal açıdan oldukça beğeni toplayan yeni MacBook performans bakımından aynı beğeniyi toplayamadı. Apple Watch ile beraber Spring Forward etkinliğinde kullanıcılara tanıtılan yeni MacBook GeekBench 3 testinde 2011 üretimi olan MacBook Air ile karşı karşı geldi ve ortaya oldukça şaşırtıcı sonuçlar çıktı.

Tanıtılan MacBook’un en çok dikkat çeken özelliklerini sıralayacak olursak; fansız tasarım, kelebek mekanizmalı klavye, 13.1 mm kalınlık ve 0.92 kg. ağırlık diyebiliriz. Oldukça hoş ve nazik bir şekilde karşımıza gelen MacBook ne yazık ki bu konudaki iddiasını performans olarak gösteremedi. Bu durumun ortaya çıkmasındaki en büyük sebep ise tasarımdan dolayı yaşanan kısıtlama diyebiliriz. Şöyle ki, yeni MacBook’ta işlemci olarak İntel M tercih edilmişti. Bu işlemci hakkında fazla bir detay verilmemesi ise gözlerden kaçmazken bu detayın saklanmasının çıkan test sonuçlarından sonra tamamen satış stratejisi olduğu düşünüldü.

Cihazın performansının değil tasarımının satıldığı bilinen bir gerçekti fakat yeni üretilen cihazın 2011 yılında çıkarılan MacBook Air’den daha düşük performanslı olması ise büyük tepki topladı. 1.1 Ghz hızındaki yeni MacBook yapılan GeekBench 3 testinde tekli çekirdek ve çoklu çekirdek olarak yarıştırıldı. Tekli çekirdek testinde 4038 puan alan cihaz çoklu çekirdek testinde ise 1924 puan aldı. – Buraya dikkat – 2011 üretimi MacBook Air ise aynı testte tabii tutulduğunda tekli çekirdek testinden 4222 puan alırken çoklu çekirdek testinden 2023 puan aldı.

yeni-macbook

Apple’ın neden böyle bir mantıksal hata yaptığı merak edilirken cihazın performansı bu şekilde iken yeni MacBook’a 4.299 TL hangi akla hizmet verilir orası düşündürücü. Test sonuçlarından hareketle 4 yıl öncesinin teknolojisine sadece ve sadece 4.2 mm daha ince diye bu kadar para verilmesi mantıksız. Dikkat ettiyseniz burada tartışılan konu Apple alınır mı alınmaz mı değil. Bu kişisel tercih meselesidir fakat düşük teknolojiye yeni diye o kadar para verilmez, verilmemeli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz