Ana Sayfa İncelemeler NBA 2K16 – İNCELEME

NBA 2K16 – İNCELEME

teknoplato.com NBA 2K16

NBA 2K16 İNCELEME

Oyun Künyesi

Geliştirici: Visual Concepts

Yayıncı : 2K Sports

Tür: Spor Oyunu

Platform : MS Windows, Playstation 3, Playstation 4, Xbox 360, Xbox One

Çıkış Tarihi: Ekim 2015

 

90’lı yıllar. Liseye yeni başlamış bir gencim. Basketbol aşkı fanatizm düzeyinde beni ele geçirmiş. Lise Basketbol Takımı seçmelerinde elenmemin üzerinden çok geçmeden her gün karanlık çökene kadar Street Ball oynayan ve bu oyundan çok zevk alan kalbi kırık bir basketbol oyuncusu olmuşum. Evimizde ki bilgisayarın başında kardeşlerle oturma kavgası yaptığımız günler dün gibi hala. Neredeyse tüm NBA takımlarının kadrolarını ve yıldızlarını yakından takip edip kendi rüya takımımı tasarladığımı defterime yazdığımı hatırlarım. NBA lig maçlarını izlemenin şimdiki gibi kolay olmadığı yıllar. Sadece Kanal D’de, haftalık bir maçın canlı verildiği onun da Amerika ile saat farkı nedeniyle sabaha karşı konduğu yıllar. Gece uykularını unutup ebeveynlerin uykusuz kalma azarlarına rağmen bir göz açık kalana kadar tüplü TV’den çoğunlukla sonuna kadar dayanamadığım heyecanla izlenen o NBA maçlarının o yıldızların tadını hiç bir şey vermiyor bana artık. Bir basketbol üstadının söylediği gibi “Michael JORDAN’la büyümüş, majestelerini canlı izlemiş nesiller ondan sonra hiç bir süper stara aynı heves ve hayranlıkla bakamayacak” “Allen Iverson hariç “

teknoplato.com NBA 2K16

İşte tam bu yıllarda EA Sports NBA Live serisini çıkardı. Aslında 1995’de başlayan bu serinin oyunlarına ben 98 itibariyle aşina oldum ve 2008’e kadar da her sene düzenli aldım, gecem gündüzüm oldular. Bir basketbol oyunu anca NBA Live kadar olur diye düşünen bir bilgisayar oyuncusuyduk tabi biz. EA Sports’un müzikleri ve kadroları değiştirip bir kaç farklı yüz ekleyerek oynanışta yenilikten değişiklikten uzak, her sene pişirip pişirip önümüze koyduğu Live serisinin yıllar boyunca bilgisayarda oynanabilecek tek basketbol oyunu olduğu fikri artık sabitti. Ta ki 2008’de 2K Sports adlı dağıtımcının o güne kadar Playstation ve Xbox’da çıkardığı basketbol oyununu MS Windows’a da çıkarmasıyla şok olana kadar. Bu süreçte biz bilgisayar oyuncularının yaşadığı travmayı tabi ki Xbox, Playstation gibi oyun platformlarına sahip oyuncular yaşamamıştır. 90’lı yılların sonu ve 2000’lerin başında Xbox sahibi olmak bir ayrıcalıktı ve bilgisayar oyunları ile aralarında görsellik ve kalite açısından dünya fark vardı.

teknoplato.com NBA 2K16

NBA 2K ile tanışmamla basketbol oyunlarına bakış açım ve beklentilerim alt üst olmuştu. Görsellik olsun oynanış olsun biz NBA Live ile büyümüş bilgisayar oyuncuları için devrimdi. NBA 2K aslen Xbox, PS gibi platformlarda oynamaya uygun olduğu için klavyeyle kontrollerde çok sorun yaşadık. Stick alanlar bile oldu. Ama ben azmettim ve klavye ile olan kadim ilişkimi hiç bozmadım.

 

İşte bu efsane serinin son oyunu NBA 2K16 Ekim 2015 itibariyle raflarda yerini aldı. Oyunun görsel ve teknik detaylarından biraz bahsedelim.

Visual Concepts seride kazandığı deneyimi bu sene ki yapımında da göstermiş ve bizlere müthiş bir görsel gerçeklik sunmuş. Oyuncular tüm detaylarıyla karşınızda, terleyen vücutlar, yüzlerindeki mimikler ve diyalogları, şut atma stillerinden serbest atışı beklerken ki tavırlarına kadar her şey düşünülmüş. Artık Basketbol oyunlarının vazgeçilmezi olan karakter yaratma menüsünde de tüm bu detayları istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Seyircileri galeyana getirecek güzel hareketler, danslar, şutu atarken geriye mi düşüyorsunuz yoksa öne mi, şut elinizden çıktıktan sonra eli havada asılı kalan şutörlerden misiniz yoksa elden çıkar çıkmaz pozisyon alanlardan mı. Belki de potaya estetik smaçlar yapmaktan başka bir şey düşünmeyen azılı bir smaçörsünüz kim bilir. Hepsi ve daha fazlası 2K16‘da mevcut. Peki ya o sahaların tasarımı, seyircilerin coşkusu ve profesyonelce hazırlanmış ses efektlerine ne demeli. Oynadığım maçlarda salondaki kalabalığın coşkusunu iliklerimde hissettim.

teknoplato.com NBA 2K16

Gelelim oynanış ve senaryoya. Oynanışta böylesi bir gerçeklik, oyuncuyu bu kadar maçlara bağlayan bir profesyonellik ben daha önce hiç bir basketbol oyununda görmedim. Oyunda yaptığınız her hareketin bir sonucu var. Yarattığınız karakterin iyi bir kariyeri olması için sadece çok sayı atmak yetmiyor. Her maça ciddiyetle çıkmanız ve stratejinizi iyi planlamanız gerekiyor. Ama gözünüz korkmasın, sonuna kadar eğleneceğiniz bir oynanış ve hiç sıkılmayacağınız bir senaryo örgüsü sizi içine çekiyor ve kopamıyorsunuz. 1-2 maç yapıp çıkayım derken kendinizi sezonun ortasında buluyorsunuz. Oynanış oldukça dengeli ve zaman zaman zorlayıcı.

teknoplato.com NBA 2K16

2K Sports basketbolun bir takım oyunu olduğunu ve yıldızlaşmanın takımla uyumdan ve yardımlaşmadan geçtiğinin altını kalın çizgilerle çizmiş ve genç basketbol severlere bu bakış açısını vurgulamak için müthiş bir oynanış tasarlamış. Tabi itiraf edemesem de bilgisayar kullanıcıları rahat kontrol için illa ki gamestick e ihtiyaç duyacaklar çünkü oyun yapısı itibariyle klavyeye pek uygun değil. Hatta klavye kontrolleriyle ilgili bir değişiklikte yapamıyorsunuz, tüm tutoriallar game stick için hazırlanmış. Tercih sizin.

Oyunun senaryosunda ünlü senarist ve yönetmen Spike Lee’nin imzası var

MYCAREER modunda harika kurgulanmış dram ve komedinin iç içe geçtiği bir hikayenin ortasında kendimizi buluyoruz. Ara videolar, tercihlerimizle şekillenen küçük değişiklikler de eklenmiş ve ortaya sürükleyici bir kariyer hikayesi çıkmış. 19 yaşında hevesli bir basketbol oyuncusu olan Freq’e (Frequancy Vibrations) NBA‘e ve basketbol yıldızlığına olan yolculuğunda eşlik ediyoruz. Hikaye ile ilgili detayları vermeyeceğim spoiler olmasın. Bu modda kısıtlı seçeneklerin açık olduğu bir karakter yaratma menüsü aracılığıyla kolejli bir genç olarak basketbol kariyerimize başlıyoruz. Takım kontrolü bu modda yok. Sadece oluşturduğumuz karakteri kontrol ediyoruz ve takım içi performansımız üzerinden bize her maç not veriliyor. Aldığımız bu notlar tecrübe puanına dönüşerek özelliklerimizi arttırmamızı sağlıyor. Örneğin; maç boyunca yaptığımız savunma, takımla uyumlu hareketlerimiz, paslar, reboundlar hepsi bize artı puan olarak geliyor. Aynı şekilde savunmada yetersizliğimiz hücumda verdiğimiz yanlış kararlarda bize eksi puan olarak geliyor. İşin kısası tüm gözlerin üzerinizde olduğu ve yakından izlendiğiniz bir sezonlar serisi sizi bekliyor.

teknoplato.com NBA 2K16

MYGM modunda takımınızın tüm kontrolünü siz alıyorsunuz. Menajerlik oyunlarına aşina olanlar bu konsepte hemen alışacaktır. Draftlar, takımın idari kadrosunun seçimi ve performanslarının takibi, oyun planı, takımınızın formaları, logosu, sahayla ilgili değişiklikler, takımın uyumu, oyuncu takasları, bilet fiyatları, aklınıza ne gelirse hepsi sizin denetiminizde ve olası sorunları çözmek yine sizin sorumluluğunuzda. Her sezon takımın sahibi size gerçekleştirilmesini istediği belirli bir görev planı veriyor. Örneğin; Sezon boyunca 82 maçta 36 mağlubiyetin üstüne çıkma gibi. Bu talepleri sezon sonuna kadar gerçekleştirmeniz, takım sahibiyle aranızdaki güveni ve size sunacağı maddi imkanları arttırıyor. Maddi destek arttıkça daha iyi oyuncular alabilir, daha tecrübeli bir idari ekip kurabilir, sahanıza çeşitli yükseltmeler yapabilirsiniz. Kariyeriniz boyunca elde edeceğiniz bu başarılar sizi de popüler bir GM yapıyor ve diğer takımlardan teklifler geliyor.

teknoplato.com NBA 2K16

MYLEAGUE modu herhangi bir senaryoya bağlanmamış, özgürce takım seçip istediğiniz gibi değiştirebileceğiniz size özgün bir lig oluşturabileceğiniz bir mod. Bu modda diğer modlardaki gibi herhangi bir senaryoya bağlı değilsiniz. NBA takımlarından birisini veya hepsini seçerek kontrol edebiliyor, oyuncuları istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz, yani kuralları siz koyuyorsunuz.

Eski NBA 2K serilerini Xbox veya PS 4 ile oynayıp takip edenler bilirler. NBA 2K16 da da kendi takımınızı oyuncularınızı oluşturup online maç yapabiliyorsunuz, hatta oluşturduğunuz bu takım ve oyuncuları başkaları da indirip oynayabiliyorlar. Konsol oyuncuları için, yapımcılar konsollardaki tarama özelliğini kullanarak insanların kendi yüzlerini tarayıp oluşturarak oyuna ekleyebilecekleriyle ilgili bir açıklama yapmıştı. Ancak uygulamada sıkıntılar olduğu için şimdilik beklemede.

Sonuç olarak, Spor oyunlarını seviyorsanız ve basketbol ilginizi çekiyorsa şu anda piyasadaki en iyi basketbol oyunu serisinin son oyunundan fazlasıyla memnun kalacaksınız.

Artıları (+): Grafikler muazzam, atmosfer çok gerçekçi, amigo kızlar çok güzel, sesler ve seslendirmeler güzel, oynanış çok dengeli ve yapay zeka tatmin ediyor.

Eksileri (-): Kamera açılarında zaman zaman oluşan kör noktalar, oyunu tam anlamıyla oynayabilmek için gamestick e ihtiyaç duyulması, oyuncu seviye atlama sisteminin detaysızlığı ve kısıtlılığı.

Yazan; Gülgün TOKER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz